W związku z tym, w zatwierdzonej przez PE propozycji na EFA (Ecological Focus Areas) ma być przeznaczane 3% powierzchni począwszy od 2014 r. Odsetek ten ma wzrosnąć do 5% w 2016 roku, a ewentualne dalsze zwyżki tego procentu mają być przedmiotem przeglądu w przeszłości.
Propozycja Parlamentu w tym punkcie jest w większości zgodna ze stanowiskami krajów członkowskich. Odbiega natomiast od pierwotnej propozycji KE, która opowiadała się za przeznaczeniem 7% areału na EFA od 2014 roku.
W kwestii zróżnicowania upraw członkowie parlamentu zgodzili się, że w gospodarstwach o powierzchni od 10 do 30 ha uprawiane mają być co najmniej dwa gatunki rocznie, a nie trzy jak w propozycji KE. Gospodarstwa poniżej 10 ha będą zwolnione z tego wymogu.
Natomiast te przekraczające 30 ha będą musiały jednocześnie uprawiać przynajmniej trzy gatunki, przy czym maksymalna powierzchnia przeznaczona pod jedną z tych upraw ma być większa niż 70-80%; zaś dwa gatunki mogą zajmować powierzchnię do 95% uprawianego areału.
Ponadto rolnicy, którzy nie spełnią kryteriów zazieleniania nie stracą więcej niż 30% płatności z pierwszego filara WPR – podaje FAMMU/FAPA.