Partner serwisu Produkcja roślinna
Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Malowanie ciekłe
2016-04-20 -
Rivakka - Gniotownik Greenmaker G7
2015-04-03 -
Mitsubishi MT2001X
2011-09-07 -
Osprzęt do ładowaczy
2016-01-11 -
Lusterka do ciągników John Deere GL0511
2011-12-14 -
Preparat do dezynfekcji VIRON FF DDD-1
2020-04-21 -
Opryskiwacze,zraszacze IGLACO
2013-02-26
Jak sprawdzić zasobność gleb w składniki pokarmowe?
Na polach widać już pierwsze oznaki jesieni. Zdaniem ekspertów Krajowej Spółki Cukrowej zaraz po zbiorach plonów warto zacząć myśleć o kolejnym sezonie wegetacyjnym. W tym celu zalecane jest przebadanie zasobności gleb, czego niestety nie da się ustalić organoleptycznie.
Zdaniem KSC każdy sezon wegetacyjny na polu powinien być rozpoczęty analizą gleby. W tym celu powinno się pobrać próby glebowe i dopiero w oparciu o wyniki analizy wykonane w wyspecjalizowanych laboratoriach ustalić potrzebną wysokość dawek nawozowych.
Pobieranie próbek gleby można przeprowadzić dwoma sposobami:
- laską Egnera lub za pomocą szpadla,
- zlecić wyspecjalizowanej firmie, wykorzystującej system GPS i mechaniczne wiertła.
W obu przypadkach obowiązują te same zasady.
1. Próba ogólna powinna składać się z 15-20 próbek pojedynczych, pobranych równomiernie z całej powierzchni pola z wierzchniej warstwy gleby 25 - 30 cm.
2. Próba ogólna (wymieszane w pojemniku próbki pojedyncze) o wadze 0,5 kg zapakowana do woreczka lub pudełka wystarczy do określenia wszystkich parametrów.
W tym miejscu warto także przypomnieć, iż podstawowy zakres analizy glebowej obejmuje określenie poziomu pH, zawartości fosforu, potasu i magnezu. Dodatkowo można też zlecić wykonanie analizy na zawartość mikroelementów.
Wyniki badań i zalecenia nawozowe stanowią dla każdego gospodarza podstawową informację o nawożeniu i potrzebie wapnowania gleb.
Jak podkreślają eksperci Krajowej Spółki Cukrowej przy wzrastających kosztach produkcji nawożenie jest głównym elementem decydującym o ekonomice produkcji rolniczej, wysokości oraz jakości plonów.
Schematy pobierania próbek glebowych
Przejdź na następną stronę by zobaczyć zdjęcia laski Egnera i urządzenia do pobierania prób glebowych