Kategorie
Zobacz również tu
-
Bio Babalascy – 40 lat i złote gody
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Kultywator wirnikowy 2FK160 BASELIER
2020-10-02 -
Kamery przemysłowe
2013-03-29 -
Lusterko K439 24V do Ford (NH)
2011-12-14 -
Nawóz Bor-Cynk Activ
2014-12-23 -
FLORAMIX KWASOLUBNE (Nawóz, granulat)
2012-01-17
Rozliczenie dochodów osób małoletnich
Praca sezonowa, udział w reklamie, pobieranie stypendium szkolnego – dziecko może mieć różne źródła dochodów, które należy uwzględnić w zeznaniu podatkowym. Pamiętajmy, że jeżeli przekroczą one określoną kwotę, w przypadku dziecka pełnoletniego nie będziemy mogli skorzystać z ulgi prorodzinnej.
Rozliczenie dochodów osób małoletnich
- Jeśli chodzi o dochody małoletnich, zasadniczo są one rozliczane w zeznaniu składanym przez jedno z rodziców. Służą do tego PIT-36 oraz załącznik PIT/M, w którym te dochody wykazujemy – mówi serwisowi infoWire.pl Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy z kancelarii Chmieliński i Żemantowski Radcowie Prawni i Doradcy Podatkowi.
Są jednak pewne wyjątki. Jeżeli małoletnie dziecko otrzymuje stypendium lub pieniądze za pracę, jego dochody muszą zostać rozliczone na odrębnym formularzu podatkowym. Ale ponieważ taka osoba nie może podpisać zeznania, w jego imieniu robi to jedno z rodziców.
Rodzice mający dzieci małoletnie lub pełnoletnie do 25 roku życia, które się uczą, mogą skorzystać z ulgi prorodzinnej. W przypadku dziecka dorosłego przysługuje ona jednak tylko, jeśli jego dochody w roku podatkowym nie przekraczają 3 089 zł.
Osobom samotnie wychowującym dziecko uzyskujące dochody wolno poza tym rozliczyć się z nim wspólnie, co pozwoli zapłacić mniejszy podatek. Możliwość ta dotyczy zarówno dziecka małoletniego, jak i pełnoletniego, ale pod warunkiem, że nie ukończyło ono 25 lat, uczy się i nie zarobiło w danym roku podatkowym więcej niż 3 089 zł.