Produkcja pasz przemysłowych dla trzody chlewnej zmalała się o 1,7%, pasz dla bydła i drobiu zwiększyła się odpowiednio o 0,8% oraz 0,6%. Segment produkcji pasz dla drobiu wzmocnił swoją pozycję rynkową przed branżą produkcji pasz dla świń.
Wzrost produkcji i zużycia pasz dla bydła w minionym roku wynikał z późnej wiosny w wielu częściach Europy oraz mniejszej produkcji pasz zielonych w tym czasie. Spośród najważniejszych producentów pasz w UE, zwyżkę produkcji odnotowano w Wielkiej Brytanii o 5% oraz w Polsce o 3%, a 1% spadek dotyczył Francji, Hiszpanii oraz Holandii.
Produkcja w Niemczech i we Włoszech utrzymała się na stabilnym poziomie. Niemcy umocniły pozycję lidera w UE pod kątem całkowitej produkcji mieszanek paszowych przed Francją oraz Hiszpanią. Produkcja pasz w Chorwacji zmniejszyła się o 7% do 590 tys. ton. Ostateczne dane unijnej produkcji pasz zostaną przedstawione w dniu 5 czerwca br. na 57 zjeździe FEFAC (Europejska Federacja Producentów Komponentów Paszowych).
Natomiast w odniesieniu do prognozy na rok 2014, to zdaniem FEFAC należy spodziewać się stabilizacji produkcji pasz dla drobiu oraz dalszej redukcji wytwarzania tych produktów dla sektora wieprzowiny o 0,5%.
Należy też oczekiwać 1% obniżki popytu na pasze dla bydła z uwagi na oczekiwaną poprawę warunków klimatycznych sprzyjających wegetacji na pastwiskach. Produkcja mieszanek paszowych w obecnym roku powinna się zmaleć o 1% w stosunku do poziomu produkcji z 2013 r.