Zdaniem ekspertów, produkcja pasz przemysłowych dla świń obniżyła się o 1,7%, natomiast wytwórczość pasz dla drobiu i bydła wzrosła odpowiednio o 0,6% i 0,8%. Wynika z tego, że segment produkcji pasz dla drobiu umocnił swoją pozycję w stosunku do segmentu produkcji pasz dla świń.
Wyraźny wzrost produkcji i zużycia pasz dla bydła był spowodowany opóźnieniem wiosny w wielu częściach Europy oraz zmniejszeniem produkcji pasz zielonych w tym okresie.
Spośród wszystkich ważnych producentów europejskich pasz, największy wzrost zaobserwowano w Wielkiej Brytanii – o 5%, a także w Polsce – o 3%. Spadek produkcji odnotowano natomiast we Francji, Hiszpanii oraz Holandii (po 1%). Z kolei na stabilnym poziomie utrzymała się wytwórczość w Niemczech oraz we Włoszech.
W analizowanym okresie, swoją pozycję lidera w produkcji pasz w Unii Europejskiej umocniły Niemcy, wyprzedzając tym samym Francję i Hiszpanię.
Zdaniem przedstawicieli Europejskiej Federacji Producentów Komponentów Paszowych, w bieżącym roku nastąpi stabilizacja produkcji pasz dla drobiu oraz dalsza redukcja wytwórczości dla sektora trzody chlewnej – o 0,5% oraz dla branży wołowiny – o 1,0%. Spowodowane to będzie poprawą warunków klimatycznych sprzyjających powstawaniu pastwisk. W związku z tym, produkcja mieszanek paszowych w bieżącym roku obniży się najprawdopodobniej o 1% wobec 2013 roku.