| Autor: redakcja1

Cła antydumpingowe pomogą bioetanolowi w UE

Według przedstawicieli unijnego sektora bioetanolu wprowadzenie antydumpingowych ceł na to paliwo sprowadzone z USA w lutym 2013 roku (62,3 €/t) poprawi kondycję branży, przyczyni się do wzrostu produkcji i może skutkować większym popytem na bioetanol z Ameryki Łacińskiej – informuje FAPA/FAMMU.

Cła antydumpingowe pomogą bioetanolowi w UE
Niemniej jednak, związek producentów bioetanolu z Francji (SNPAA) uważa, że obecna presja jest mniejsza, przez co będzie można zwiększyć możliwości produkcyjne. Niestety, w przypadku głównym problemem jest spadek popytu na benzynę. Według danych przedstawionych przez ePure, w 2009 roku import bioetanolu z USA do UE wyniósł 102 mln litrów, a w 2011 roku zwiększył się do 1,17 mld litrów, co stanowiło 1/5 przywozu ogółem. Zdaniem analityków F. O. Licht po wprowadzeniu ceł ten udział spadnie do około 5%.
 
Cło antydumpingowe było kolejnym krokiem uszczelniającym unijną granicę. W 2012 roku zmieniono klasyfikację celną mieszanki, która zawierała 30% bioetanolu i 70% benzyny, tak żeby była traktowana jako paliwo, a nie jako produkt chemiczny podlegający mniejszemu cłu.
 
Z kolei firma Platts szacuje, że zużycie bioetanolu w UE nieznacznie wzrośnie w 2013 roku do 6,38 mld litrów wobec 6,2 mld l rok wcześniej. Na terenie Unii Europejskiej bioetanol wytwarza się głównie z buraków cukrowych, które z uwagi na reformę unijnego rynku cukru wykazywały tendencję spadkową oraz bardzo drogiej ostatnio pszenicy.
 
W związku z tym, w kwietniu 2013 roku w Wielkiej Brytanii została zamknięta tymczasowo jedna z rafinerii, a w całym 2012 roku obserwowano w UE wzrost udziału produkcji bioetanolu z buraków cukrowych przy jednoczesnym spadku z pszenicy. Jednakże, to właśnie od cen surowców w dużej mierze będzie zależeć to, czy unijny sektor bioetanolu wykorzysta szansę, jaką dają mu cła antydumpingowe chroniące przed tanim importem bioetanolu z USA – podkreśla FAPA/FAMMU na podstawie Reuters.


Tagi:
źródło: