Głównym organizatorem konferencji była Krajowa Izba Biopaliw przy współpracy REECO, DEKRA Certification oraz Rafineria Trzebinia z Grupy Orlen. Z kolei patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęło Ministerstwo Gospodarki, Agencja Rynku Rolnego oraz Instytut Nafty i Gazu. Natomiast wśród patronatów medialnych znalazł się Twój portal rolniczy Gospodarz.pl.
Podczas spotkania prelegenci poruszali istotne kwestie związane z biopaliwami nowej generacji, które pozwolą na zwiększenie efektywności energetycznej przy równoczesnym obniżeniu emisji dwutlenku węgla oraz wzrost znaczenia energii odnawialnej. Obecnie mówi się o trzech, a nawet czterech generacjach biopaliw składających się z bioetanolu, olejów roślinnych, czyli z surowców jadalnych, a także w wyższej generacji z surowców niejadalnych jak celuloza czy nawet w tych najwyżej rozwiniętych technologicznie systemach z alg oraz GMO.
Niestety każda z tych technologii ma nie tylko zalety, ale również wady. Nie zawsze opłaca się produkcja niektórych biopaliw ze względu na ich wysokie koszty produkcji przy słabym dostępie i niskiej wydajności surowca jak to jest w przypadku butanolu. Niemniej jednak dobrym rozwiązaniem okazuje się zagazowanie biomasy, dzięki któremu możliwe jest otrzymanie metanolu będącego gazem syntetycznym możliwym do wykorzystania jako dodatek do paliwa. Jednakże, aby mieć pewność co do wiarygodnego źródła powstałych biopaliw należy zwracać baczną uwagę na odpowiednie certyfikaty, które są zgodne z unijnymi normami oraz obejmują cały łańcuch procesu produkcyjnego, czyli „od pola do baku”.
W ostatnich latach zwiększyła się produkcja biodiesla, którego głównymi składnikami są oleje: rzepakowy czy palmowy. W związku z tym, mimo zwiększonego areału upraw obserwuje się wzrost cen żywności. Dlatego tak ważny jest rozwój technologii produkcyjnej biopaliw wyższej generacji.