Partner serwisu Paliwa i biopaliwa
Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Nawóz ActiPlon Kukurydza
2014-01-07 -
Suszarnie podłogowe typu RST
2013-09-06 -
Pompa Panther 72
2013-12-13 -
Waga podkładkowa do ważenia osi pojazdu
2022-08-10 -
Kosz przyjęciowy SB 451 DEWULF
2020-10-07
Ceny ropy naftowej mogą spaść do 15 dolarów za baryłkę
Ropa naftowa może kosztować nawet 15 dolarów za baryłkę – uważa Adam Czerniak z Polityki Insight. W dłuższym terminie aktualne ceny są jednak nie do utrzymania. Powodem jest nierównowaga panującą na rynku. Wkrótce część producentów ropy będzie prawdopodobnie zmuszona do zaniechania produkcji, co przełoży się na obniżkę podaży i zwyżkę cen do 50 dolarów.
– Sytuacja na rynku surowcowym, zwłaszcza na rynku ropy naftowej, opiera się w tej chwili na samych niewiadomych. W krótkim okresie, w najbliższych miesiącach, możliwe jest, że cena ropy jeszcze będzie dalej spadać i tutaj poziom 15 dolarów za baryłkę jest możliwy – mówi agencji informacyjnej Newseria Adam Czerniak, główny ekonomista Polityki Insight.
Ekspert tłumaczy, że poziom 15 dolarów stanowi średni koszt, po jakim ropę naftową mogą wydobywać kraje położone w regionie Zatoki Arabskiej, takie jak Arabia Saudyjska, Iran czy Katar.
– Zatem do poziomu 15 dolarów za baryłkę cena ropy naftowej może jeszcze spaść, zanim te kraje przestaną ją po prostu produkować. To automatycznie podbiłoby jej ceny – zauważa Czerniak.
Koszty wydobycia ropy naftowej, jakie ponoszą inne kraje, są już sporo większe. W odniesieniu do Wenezueli czy Ekwadoru jest to już 20 dolarów za baryłkę. Z kolei dla Stanów Zjednoczonych, a więc czołowego producenta ropy na świecie, koszt oceniany jest na ponad 50 dolarów.
Według głównego ekonomisty Polityki Insight w dłuższej perspektywie czasowej tak małe ceny są jednak nie do utrzymania.
– Obecnie występuje nierównowaga na rynku ropy. Jeżeli te ceny miałyby się utrzymać, to część producentów po prostu zaprzestanie produkcji. Wtedy automatycznie spadnie podaż, a to doprowadzi do wzrostu cen ropy w okolicę 50 dolarów za baryłkę – przewiduje.
Aktualny poziom cen ropy Crude znajduje się w granicy 33–34 dolarów za baryłkę. W ostatnich dniach stycznia nastąpiło silne, ponad 20-procentowe odbicie. W dłuższej perspektywie surowiec w dalszym ciągu notuje jednak bardzo duże straty. W trakcie ostatnich 3 lat inwestorzy przecenili ropę naftową o ponad 65 proc., a obecna cena jest mniejsza niż w czasach kryzysu finansowego w latach 2008–2009.