Powoli wraca do normy sytuacja, kiedy po stronie popytu zyskują na znaczeniu konsumenci, zwłaszcza że wrócili z wakacji, wyprawili dzieci do szkoły, a życie codzienne wskoczyło na spokojniejsze tory.
Niestety długotrwała susza odbija się negatywnie na wysokości cen warzyw korzeniowych i kapustnych. w związku z tym, w obecnym sezonie nie należy oczekiwać niskich cen wywołanych importem z zachodniej Europy.
Dlatego też ceny warzyw oscylują w granicy:
-
kalafiory - od 3-5 zł/szt.,
-
kapusta biała - 2,5-3,5 zł/szt.,
-
marchew - 1,3-1,7 zł/szt.,
-
cebula biała - 1-1,3 zł/kg.
W dalszym ciągu utrzymują się dość wysokie ceny pomidorów i ogórków spod osłon, czego powodem jest obniżona podaż wywołana eksportem, przez co ceny są następujące:
-
pomidory czerwone - 3-4 zł/kg,
-
pomidory malinowe - 4,5-6 zł/kg,
-
ogórki szklarniowe - 2,5-3,5 zł/kg,
-
ogórki gruntowe - 2,5-3,5 zł/kg.
Z kolei warzywa spod osłon są aktualnie droższe niż w sierpniu tego roku:
-
papryki czerwone - 3-4,5 zł/kg,
-
cukinie - 2-3 zł/kg,
-
fasolka szparagowa - 4-5 zł/kg,
-
bakłażany - 4,5-5,5 zł/kg.
Niemniej jednak, w omawianym czasie ustabilizowały się ceny malin deserowych, w ofercie odmiany typu jesiennego Polesie i Polka, upały spowodowały duże różnice w jakości oferowanych owoców ceny od 9 do 14 zł/kg. Za to w przypadku śliwek ceny są niskie, gdyż wysoka jest podaż we wszystkich grupach drobno i wielkoowocowych od 0,9-1,5 zł/kg.
Natomiast stopniowy spadek cen jabłek, poszerzyły odmiany już typowo przechowalnicze, ceny uzależnione od kalibru od 1 do 1,5 zł/kg.
Z powodu słabej jakości, popupularne letnie gruszki odmiany Faworytko-Klapsa są w tym roku w cenie 2-3 zł/kg.
Zwiększyły się ceny borówki amerykańskiej do poziomu 22-40 zł/kg w zależności od kalibru owoców, co plantatorzy tłumaczą to stratami pogodowymi.
Z kolei winogrona mołdawskie, które są co raz popularniejsze wśród warszawskich konsumentów są w cenie od 4 do 5 zł/kg.