Rynek warzyw
Nieznacznie podrożała marchew krajowa 0,9-1,2 zł/kg za sortowaną ( importowana z Niderlandów na zbliżonym poziomie).
Krajowe ziemniaki Irga i Catania 1,2-1,33 zł/kg. Ziemniaki importowane z Beneluxu – duża, stabilna podaż – cena od 1,2 do 1,4 zł/kg. Cypryjskie młode ziemniaki w stabilnej cenie 3 zł/kg.
Niska cena kapusty czerwonej 0,8 zł/kg i białej 0,75 zł/kg. Podrożała kapusta pekińska 2,5-3,5 zł/kg
Cebula biała krajowa i importowana z Niderlandów 1,33 zł/kg.
Krajowe pomidory malinowe w zimowej cenie około 20 zł/kg dla porównania importowane malinowe z Hiszpanii dwa razy tańsze co ma również odzwierciedlenie w walorach smakowych.
Obowiązują również zimowe ceny na krajowe ogórki spod osłon 12-14 zł/kg, w tym sezonie maja silną konkurencję ze strony importowanych z Białorusi i Ukrainy ( 2 zł na kilogramie tańszych). Tańszą alternatywę mogą stanowić powlekane folią ogórki hiszpańskie w cenie 6 zł/kg.
W niewielki stopniu wahają się ceny hiszpańskich papryk 6,5-7,5 zł/kg, sałaty lodowej 3-3,6 zł/szt, brokuły 6-6,5 zł/kg i cukinii 6,5-7,5 zł/kg.
Rynek owoców
Krajowe jabłka – stała podaż a ceny zróżnicowane w zależności od odmiany i sposobu przechowywania. Najdroższe pochodzące z chłodni odmiany: Szara Reneta 3,3 zł/kg, Cortland, Lobo, Empire – 3 zł/kg. Reszta odmian mieści się w przedziale 1,2-2 zł/kg. Oczywiście najtańsze owoce pochodzą ze zwykłych piwnic. Na jabłka najwyższej jakości pochodzące z kontrolowanych chłodni poczekamy jeszcze kilkanaście dni.
Podrożały krajowe gruszki. Oferowane są dwie odmiany Lukas w cenie 3-3,5 zł/kg i Konferencja 3-4 zł/kg – importowana z Belgii Konferencja kosztuje 5-6 zł/kg.
Przebudowa na rynku winogron. Wygasła podaż winogron włoskich i greckich. Na ich miejsce przypłynęły z Ameryki Południowej. Są droższe i nie tak aromatyczne ale są. Kosztują 12-15 zł/kg.
Wysokie ceny mandarynek szczególnie hiszpańskich od 5 nawet do 10 zł w zależności od producenta i kalibru, tańsza alternatywa to mandarynki greckie i tureckie 4-5 zł/kg