W skupach i na rynkach hurtowych, największy spadek cen odnotowano w przypadku warzyw kapustnych.- podaje Bank BGŻ
Spadek cen warzyw w Polsce
W pierwszych dwóch tygodniach sierpnia bieżącego roku, na rynku warzyw średnie ceny kapusty białej według cen Ministerstwa Rolnictwa spadły o 65% (0,86 zł/kg) porównując analogicznie z ubiegłym rokiem, a kapusty pekińskiej o 40% (1,41 zł/kg). Niższy poziom cen osiągnęły również warzywa korzeniowe, np. marchew była o 29% tańsza niż w zeszłym roku a buraki czerwone o 28% (0,58 zł/kg) tańsze. Cena cebuli była niższa niż w pierwszej połowie sierpnia 2013 roku o 43% do 0,73 zł/kg.
Wpływ rosyjskiego embarga na spadek cen
Większa podaż w kraju, którą potwierdzają szacunki GUS, jak również przyspieszona wegetacja roślin, to bez wątpienia przyczyny spadku cen. Rosyjskie embargo na owoce i warzywa z Unii Europejskiej też może pogłębiać spadek cen tych produktów. Takie produkty jak pomidory, ogórki czy pieczarki, które głównie w okresie letnim są eksportowane do Rosji, obniżyły swoją cenę o 11-17%.
Sytuacja na krajowym rynku jabłek
Na krajowym rynku spadki objęły także jabłka, których cena ukształtowała się na poziomie 1,17 zł/kg. Z danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, że w pierwszych dwóch tygodniach sierpnia bieżącego roku, owoce te były o 42% tańsze niż w 2013 r. Na sytuację cenową większy wpływ niż embargo mogła mieć podaż tych owoców, która w tym roku może być blisko rekordu. W okresie od lipca do sierpnia na rynek rosyjski eksportowano 2-3% jabłek, czyli niewielką część łącznego eksportu tego owocu. Dlatego, większy wpływ na spadek cen ma presja, która może się nasilać ze względu na pojawienie się większej ilości jabłek na rynku owoców z tegorocznych zbiorów.
źródło: Gospodarz.pl/ Bank BGŻ, foto:
sxc.hu