Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa (marzec 2013)

W marcu bieżącego roku obserwowano wzrost zapotrzebowania na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa, a co za tym idzie - wzrost ich cen. W największym stopniu podrożały maszyny rolnicze i nawozy mineralne – informują Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Wzrost cen środków produkcji dla rolnictwa (marzec 2013)
Jak podają specjaliści w majowym Raporcie Rolnym, ceny nawozów mineralnych podrożały średnio o 0,4% w ujęciu rocznym. Wśród nich największe zmiany notowano w obrębie superfosfatu (wzrost o 4,0%), mocznika (wzrost o 2,7%) oraz saletrzaka (spadek o 4,4%). W najbliższych miesiącach nie przewiduje się jednak znaczących zmian cen.
 
Dla porównania, na rynku światowym ceny nawozów kontynuowały trend spadkowy. Do głównych powodów tej sytuacji eksperci zaliczają ustabilizowaną sytuację podażowo-popytową na świecie. Przeciętne spadki wyniosły 9% r/r, przy czym najbardziej dotyczyły one soli potasowej (spadek o 19%), mocznika (spadek o 6%) i superfosfatu potrójnego (spadek o 1%). Jednocześnie za fosforan amonu płacono o 1% więcej niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego.
 
Tendencję wzrostową w marcu bieżącego roku obserwowano także w przypadku środków mechanizacji rolnictwa, ze względu na rosnący na nie od pewnego czasu popyt. W analizowanym miesiącu średnie ceny maszyn zwiększyły się o 4,4% wobec marca 2012 roku. Wśród nich największe zwyżki notowano w przypadku kultywatorów ciągnikowych (wzrost o 36,9%) oraz opryskiwaczy polowych (wzrost o 12,5%).
 
Według ekspertów z IERiGR, spośród podstawowych środków produkcji dla rolnictwa spadki cen dotyczyły jedynie nośników energii, dzięki obniżkom cen paliw grzewczych. Przeciętne ich notowania spadły bowiem w relacji rocznej o 0,5%: gaz propan-butan (spadek o 7,1%), koks opałowy (spadek o 7,0%) i olej opałowego (spadek o 6,3%). W tym czasie podrożała natomiast m.in. energia elektryczna (wzrost o 7,1%).

 



Tagi:
źródło: