Minimalne zapotrzebowanie na nawozy

W sierpniu 2018 r. zapotrzebowanie na nawozy mineralne, w tym przede wszystkim na nawozy azotowe, był relatywnie nieznaczny.

Minimalne zapotrzebowanie na nawozy
Nieco większy popyt na nawozy wieloskładnikowe wpłynęło na minimalne podwyżki ich cen. Zwyżka cen nawozów wieloskładnikowych została jednak zniwelowana obniżkami cen nawozów azotowych, na które popyt o tej porze jest zdecydowanie niższy w porównaniu z początkiem roku.
 
Średnie ceny nawozów mineralnych pozostały na poziomie poprzedniego miesiąca i wciąż były mniejsze niż rok wcześniej. Ceny w sierpniu 2018 r. dalej pozostawały na poziomach niższych niż rok wcześniej, jednak warto podkreślić, że roczna dynamika cen stopniowo maleje.
 
Nawozy mineralne były w lipcu br. już tylko o 1% tańsze niż rok wcześniej. Spadki cen w tym okresie odnosiły się do większości nawozów, w tym przede wszystkim nawozów azotowych.
 
W następnych miesiącach 2018 r., popyt na nawozy mineralne, w tym zwłaszcza na nawozy azotowe będzie w dalszym ciągu nieznaczny, co powinno sprzyjać posezonowym spadkom cen. Zniżki cen mogą być poza tym następstwem stopniowo zwiększających od kilku lat dostaw nawozów na krajowym rynku, w tym też nawozów sprowadzonych, które są zazwyczaj minimalnie tańsze od nawozów krajowych.
 
W przeciwnym kierunku działać jednak będą rosnące koszty produkcji i transportu nawozów w związku ze stopniowo drożejącymi surowcami energetycznymi, które mogą hamować posezonowe obniżki cen.
 
Tempo spadku cen nawozów w drugiej połowie 2018 r. będzie najprawdopodobniej niższe niż w tym samym okresie 2017 r. Pod koniec br. ceny nawozów mineralnych prawdopodobnie zrównają się z cenami z końca 2017 r.
 
Stosunek cen nawozów mineralnych do cen zbóż zdecydowanie poprawiły się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Na zakup 1 kg czystego składnika nawozu należało w sierpniu br. przeznaczyć równowartość 4,5 kg pszenicy, czyli mniej o 0,4 kg niż w miesiącu poprzednim oraz o 0,9 kg niż rok wcześniej.
 
Relacje cen nawozów do cen skupu żywca wieprzowego też były lepsze niż miesiąc wcześniej. Były jednak gorsze niż przed rokiem. Średnio na zakup 1 dt czystego składnika nawozu należało przeznaczyć równowartość 71 kg żywca wieprzowego, a zatem o 2 kg mniej niż w lipcu br. oraz o 6 kg więcej niż rok wcześniej.


Tagi:
źródło: