Jak stosować środki ochrony roślin?
Użytkownicy profesjonalni środków ochrony roślin muszą uwzględniać wymogi integrowanej ochrony roślin. Przed zastosowaniem chemicznej ochrony roślin należy wykorzystać wszelkie inne dostępne działania i metody ochrony przed agrofagami, aby ograniczyć stosowane pestycydów tj.:
-
stosować właściwy płodozmian,
-
wykorzystywać odpowiednie odmiany,
-
przestrzegać optymalnych terminów siewu i sadzenia,
-
stosować właściwą agrotechnikę i nawożenie oraz
-
zapobiegać rozprzestrzenianiu się organizmów szkodliwych.
Obligatoryjne należy również chronić organizmy pożyteczne oraz stwarzać im sprzyjające warunki. Zastosowanie chemicznej ochrony roślin powinno być poprzedzone działaniami monitoringowymi w uprawie oraz podparte odpowiednimi instrumentami naukowymi i doradztwem.
Jakie środki ochrony roślin można stosować?
Do ochrony upraw można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania na podstawie wydanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zezwoleń lub pozwoleń na handel równoległy. Ich wykaz znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Jedną z podstawowych czynności, które powinien wykonać użytkownik profesjonalny, przed aplikacją środków ochrony roślin, to zapoznać się z etykietą środka i postępować zgodnie z jej zapisami.
Czytaj dalej na następnej stronie...