Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-12-23
-
Globalne zbiory zbóż
2024-12-23 -
Ceny zbóż na giełdach towarowych (8.12.2024)
2024-12-23 -
Unijna produkcja trzody chlewnej
2024-12-23
Poznaj produkty
-
Wozy paszowe
2014-06-03 -
Poidła dla bydła
2019-07-24 -
Opryskiwacz zaczepiany 1200 litrów
2011-05-10
Zmiany w działaniu „Ułatwianie startu młodym rolnikom”
Minister Marek Sawicki, podpisał 16 marca br. nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, wprowadzającą zmiany w zakresie warunków przyznawania i wypłaty pomocy oraz systemu naboru wniosków.
Jedną z wprowadzonych zmian stanowi zmiana zasad ustalania kolejności przysługiwania pomocy. Pomoc w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” przysługiwać będzie poszczególnym wnioskodawcom w kolejności wynikającej z uzyskanej liczby punktów, przyznawanych według następujących trzech kryteriów wyboru:
- powierzchnia użytków rolnych w tworzonym gospodarstwie (5-16 pkt) – najwyższą liczbę punktów otrzymają wnioskodawcy, którzy utworzą gospodarstwa o największym areale użytków rolnych;
- kwalifikacje zawodowe wnioskodawcy (1-5 pkt) – największą liczbę punktów otrzymają wnioskodawcy posiadający wykształcenie rolnicze na poziomie wyższym;
- stopa bezrobocia w powiecie, w którym położone jest gospodarstwo (0-5 pkt) – największą liczbę punktów uzyskają wnioskodawcy przejmujący gospodarstwa w powiecie, w którym bezrobocie jest najwyższe w danym województwie.
W przypadku wnioskodawców, którzy uzyskają taką samą liczbę punktów, o kolejności przyznania pomocy zdecyduje powierzchnia użytków rolnych w tworzonym gospodarstwie, przy czym preferowana będzie większa liczba użytków rolnych. Spośród wnioskodawców, którzy uzyskają jednakową liczbę punktów i wskazali we wniosku o przyznanie pomocy gospodarstwa o identycznej powierzchni użytków rolnych, o kolejności przyznania wsparcia zadecyduje data złożenia poprawnego i kompletnego wniosku.
W związku z ustanowieniem kryteriów wyboru wprowadzony został również zamknięty nabór wniosków o przyznanie pomocy, trwający nie dłużej niż 60 dni. Informacja o możliwości składania wniosków o przyznanie pomocy w ramach działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom” w poszczególnych województwach zostanie podana do publicznej wiadomości przez Prezesa ARiMR, na stronie internetowej administrowanej przez Agencję oraz co najmniej w jednym dzienniku o zasięgu ogólnokrajowym.
Zmienione rozporządzenie dopuszcza także możliwość przyznania pomocy wszystkim młodym rolnikom, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym, bez względu na sposób nabycia/wejścia w posiadanie tego gospodarstwa, o ile od dnia rozpoczęcia prowadzenia działalności rolniczej do dnia złożenia wniosku o przyznanie pomocy nie upłynęło więcej niż 12 miesięcy, a do dnia wydania decyzji o przyznaniu pomocy - więcej niż 18 miesięcy. Do tej pory możliwość przyznania pomocy osobom prowadzącym działalność rolniczą istniała wyłącznie w przypadku osób, które stały się posiadaczami nieruchomości powyżej 1 ha użytków rolnych w drodze spadku albo w drodze darowizny otrzymanej w trakcie nauki w systemie dziennym bądź przed uzyskaniem pełnoletniości.
W dniu 16 marca br. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi podpisał również nowelizację rozporządzenia w sprawie podziału środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, umożliwiającą uwzględnienie – w ramach puli finansowej pozostałej do rozdysponowania w każdym województwie do końca okresu programowania 2007-2013 –
wszystkich osób, których wnioski o przyznanie pomocy złożone w ubiegłym
roku zawierały zapotrzebowanie przekraczające wysokość wojewódzkiego
limitu środków, a którzy spełniają kryteria dostępu w ramach działania
„Ułatwianie startu młodym rolnikom”.
Oznacza to, że wnioskodawcy, dla których w 2010 roku nie wystarczyło środków finansowych, będą mogli uzyskać wsparcie bez konieczności ponownego składania wniosków w ramach tegorocznego naboru, o ile spełniają obowiązujące w ubiegłym roku warunki przyznania pomocy.
Źródło: http://www.minrol.gov.pl/