Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny na stacjach paliw ustabilizowały się
2024-10-30 -
Unijna produkcja mięsa
2024-10-30
Poznaj produkty
-
Halogenowa lampa robocza H3 typu LPR4
2011-12-14 -
Owijarka do bel okrągłych G3010 PROFI GOWEIL
2020-07-24
Zagraniczni dziennikarze oglądali polskie rolnictwo i przetwórstwo rolno-spożywcze
W programie tegorocznej wizyty studyjnej z udziałem zagranicznych mediów znalazły się spotkania z ministrem Stanisławem Kalembą oraz sekretarzem stanu Kazimierzem Plocke.
Tym razem dziennikarze podróżowali z Warszawy poprzez Kujawy na Pomorze. Goście mieli okazję poznać specyfikę polskiego rolnictwa oraz dowiedzieć się jak wykorzystane są unijne fundusze m. in. na modernizację gospodarstw i rozwój obszarów wiejskich.
Zarówno minister Kalemba jak i wiceminister Plocke zaprezentowali dziennikarzom polską wizję zreformowanej WPR. Odpowiedzieli na liczne pytania dotyczące unijnej polityki rolnej oraz głównych wyzwań dla sektora rolnego w Polsce i na świecie.
Dziennikarze podczas kilku dni pobytu w Polsce mieli możliwość przeprowadzenia rozmów z ekspertami sektora rolno-spożywczego, przedstawicielami poszczególnych regionów, z producentami i przetwórcami. Zwiedzili wybrane gospodarstwa rolne oraz zakłady branży spożywczej. Na trasie wizyty znalazły się: zakład mięsny oraz zakład zajmujący się produkcją i przechowalnictwem warzyw, a także Kołuda Wielka, czyli Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki – Państwowego Instytutu Badawczego. Spotkania te przybliżyły osiągnięcia polskiego rolnictwa oraz branży przetwórstwa rolno-spożywczego. W Kołudzie Wielkiej goście zapoznali się z historią prac hodowlano-badawczych nad gęsią. Dowiedzieli się, iż gęś owsiana jest obecnie hitem polskiego drobiarstwa, produktem głównie eksportowym, a jednocześnie symbolem Kujaw i Pomorza.
Wizyta studyjna była również okazją do tego, aby zaprezentować zagranicznym gościom polskie produkty, ze szczególnym uwzględnieniem 36 zarejestrowanych przez Komisję Europejską i innych, wpisanych na ministerialną listę produktów regionalnych i tradycyjnych. Dziennikarze mogli skosztować tradycyjnych, smacznych oraz zdrowych specjałów polskiej kuchni oraz doświadczyć polskiej gościnności.
Goście przebywali w Polsce od 29 sierpnia do 2 września br. Była to już kolejna taka inicjatywa ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi, mająca na celu prezentację polskich argumentów w odniesieniu do Wspólnej Polityki Rolnej, wykorzystania funduszy, a także promocję polskich produktów spożywczych.
Głównymi tematami wizyty studyjnej były: WPR w perspektywie 2014-2020, polskie rolnictwo u progu WPR 2014-2020, charakterystyka polskiego rolnictwa i branży przetwórstwa rolno-spożywczego, wykorzystanie funduszy unijnych, polska żywność – tradycja i jakość.