Jubileusz 50-lecia Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie –...
2024-11-20
W Grodnie k. Międzyzdrojów, w ramach IV Międzynarodowej Konferencji Energetyka, Środowisko, Rolnictwo, odbyła się debata poświęcona OZE i ochronie klimatu na obszarach wiejskich. Uczestniczył w niej minister Grzegorz Puda. Organizatorem konferencji była Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Agro Promotion SA oraz Konsulat Generalny Węgier w Gdańsku.
– Zielony Ład niesie ze sobą szereg wyzwań związanych z ochroną środowiska i klimatu zachęcających rolników do włączenia się w ograniczenie zmian klimatycznych – podkreślił polski minister odnosząc się do nowych unijnych propozycji.
– Trudno będzie sprostać nowym wyzwaniom bez odpowiedniej wiedzy i znajomości celu. We wszystkich krajach UE tworzona jest Strategia Wspólnej Polityki Rolnej mająca uwzględnić zarówno ochronę rolniczej przestrzeni produkcyjnej, jak i wprowadzić praktyki przyjazne klimatowi. Warto wymieniać doświadczenia, zwłaszcza że rolnictwo na Węgrzech i w Polsce jest bardzo podobne, również co do wielkości gospodarstw – dodał minister Grzegorz Puda.
– Stąd szczególną uwagę przywiązujemy do energetyki wodnej i biogazowni rolniczych, które wciąż są niedoceniane – powiedział minister.
– Uważamy, że lokalne wytwarzanie energii na własne potrzeby to dobry kierunek rozwoju, aby efektywnie wykorzystać wszystkie istniejące lokalnie zasoby OZE takie, jak: odpady z produkcji rolnej, przetwórstwa rolno-spożywczego i handlu żywnością, woda, wiatr, słońce czy źródła geotermalne – stwierdził minister Grzegorz Puda.
– Należy pamiętać, że niektóre technologie, powszechnie uznawane za najtańsze, po doliczeniu kosztów przetworzenia energii do sprzedaży, przesyłu, zapewnienia mocy rezerwowych oraz konieczności zmagazynowania energii, mogą okazać się znacznie droższe, niż by się wydawało – zaznaczył minister Puda.
– Jestem przekonany, że jedynie takie podejście do transformacji energetycznej pozwala na pokonanie wszelkich barier, które utrudniają zrównoważony rozwój energetyki opartej na biogazie rolniczym i podobnych OZE. Temu celowi mają właśnie służyć rozwiązania dedykowane spółdzielniom energetycznym – powiedział minister.