Jubileusz 50-lecia Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie –...
2024-11-20
– Ta kampania ma za zadanie przybliżyć potrzebę zwiększenia spożycia owoców – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski, który wspólnie z głównym inspektorem sanitarnym Jarosławem Pinkasem przedstawiał zalety polskich borówek, porzeczek i malin.
– Porozumienie siedmiu organizacji producentów owoców miękkich w sprawie wspólnych działań promocyjnych jest w mojej ocenie jaskółką zwiastującą pozytywne zmiany – podkreślił szef resortu Ardanowski.
– Bez konkurowania, który owoc lepszy, bez wzajemnego wypychania się z rynku producenci owoców miękkich proponują płynne przechodzenie w sezonie od jednych owoców do drugich – zauważył minister i zwrócił również uwagę na to, że producenci coraz lepiej wykorzystują możliwości eksportowe.
– Bardzo ważne jest organizowanie się producentów, ale przetwórcy nie mogą też wykorzystywać przy każdej okazji swojej dominującej pozycji na rynku – mówił minister Ardanowski komentując ataki na przedstawione propozycje rozwiązań prawnych dotyczących umów kontraktacyjnych i cen referencyjnych.
– Podjęliśmy zdecydowane kroki udowadniając, że jest to roślina uprawiana w Polsce od ponad 25 lat, roślina o właściwościach prozdrowotnych. Komisja Europejska przyjęła te argumenty i zagrożenia likwidacji plantacji już nie ma – poinformował.
– Polskie owoce są bardzo dobrej jakości. Powinniśmy spożywać dziennie od 5. do 7. ich porcji – mówił, zwracając także uwagę na walory prozdrowotne naszych owoców jagodowych.
– Zawarte w tych owocach składniki, przy ich regularnym spożywaniu, chronię nas przed nowotworami i zawałami – podkreślił Jarosław Pinkas.
– W czasie takich upałów jak obecnie, owoce dostarczają nam również wodę i minerały – dodał.
– Świeże owoce mamy dostępne od maja do połowy października i wszystkie one są ważne dla naszego zdrowia i urody – podkreślił.
– Gwarancją dobrych plonów są odpowiednie odmiany i nad tym cały czas trwają prace w Instytucie – podkreślił.
– 100 gram owocu zawiera dzienne zapotrzebowanie na witaminę C – zwrócił uwagę prezes Baryła.
– Od pięćdziesięciu lat uprawiamy w Polsce borówkę amerykańską, a właściwie borówkę wysoką – poinformował prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej Ireneusz Komorowski zwracając uwagę, że roślina ta znalazła w Polsce świetne warunki glebowe.