Kategorie
Zobacz również tu
-
2024-11-22
-
Eksport towarów rolno-spożywczych z Polski
2024-11-22 -
Wyniki kontroli jakości przekąsek słonych
2024-11-22 -
Ceny serów w Polsce (10.11.2024)
2024-11-22
Poznaj produkty
-
Owijarka do bel McHale 991 High Speed
2012-01-23 -
Kosz przyjęciowy TGS
2014-02-21 -
Mikser do gnojowicy R
2013-04-05
O polskim handlu z Chinami
28 maja 2014 r. minister Marek Sawicki przyjął delegację Generalnego Urzędu Nadzoru nad Jakością, Inspekcji i Kwarantanny (AQSIQ) Chińskiej Republiki Ludowej, której przewodniczył wiceminister tej instytucji Wei Chuanzhong.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele kierownictwa polskich służb weterynaryjnych i fitosanitarnych, eksperci resortu z zakresu weterynarii i rynków rolnych oraz przedsiębiorcy z branży owocowej i mleczarskiej.
Minister Sawicki podkreślił, że zależy nam na dobrej współpracy z Chinami, szczególnie w zakresie wymiany handlowej artykułami rolno - spożywczymi. Wyraził zadowolenie, że wzajemne kontakty w ostatnim czasie zostały zintensyfikowane. Wyraził nadzieję, że przełoży się to na konkretne wyniki handlowe.
Wiceminister AQSIQ Chuanzhong przypomniał, że dwa tygodnie temu, w Chinach minister Sawicki spotkał się z ministrem AQSIQ i stwierdził, że częstotliwość tych rozmów odzwierciedla dobre polsko-chińskie relacje. Zaznaczył, że Polska jest najważniejszym, spośród państw Europy Środkowo-Wschodniej, partnerem handlowym Chin.
Ministrowie podpisali Memorandum o Porozumieniu między MRiRW a AQSIQ o współpracy w obszarze jakości zdrowotnej i bezpieczeństwa zdrowotnego mięsa, co jest ważnym krokiem w kierunku dalszej współpracy.
Strony wyraziły zainteresowanie podpisaniem Protokołu między MRiRW a AQSIQ w sprawie kwarantanny i wymagań weterynaryjnych do skór bydlęcych, owczych i kozich, eksportowanych z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej do Chińskiej Republiki Ludowej. W ciągu kilku tygodni ma zostać podpisany roboczy Protokół w Pekinie, co pozwoli na rozpoczęcie procesu zatwierdzania polskich zakładów produkujących skóry do eksportu na rynek chiński.
Podczas spotkania omawiano kwestię dostępu do rynku chińskiego polskich produktów pochodzenia zwierzęcego oraz roślinnego, ze szczególnym uwzględnieniem wznowienia eksportu polskiej wieprzowiny.