Nauka i promocja - nowe możliwości

Perspektywy rozwoju nauk rolniczych oraz Zielona księga promocji – to główne tematy, które były omawiane podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem ministra Marka Sawickiego. W spotkaniu uczestniczyli również minister radca w Wydziale Rolnictwa i Rybactwa Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE w Brukseli prof. Andrzej Babuchowski oraz dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej prof. Andrzej Kowalski.

Nauka i promocja - nowe możliwości

Minister Sawicki w pierwszej kolejności poinformował o tym, że w ramach nowej perspektywy budżetowej Komisja Europejska znaczną część środków proponuje przeznaczyć na naukę. Szef resortu rolnictwa zachęcał wszystkie środowiska naukowe związane z rolnictwem, aby zapoznały się z możliwościami wynikającymi ze wspomnianej decyzji KE. Bardzo zależy mi na tym, aby polski świat nauki rolniczej skorzystał z tej puli środków, która ze Wspólnej Polityki Rolnej przesuwana jest na naukę, badania i innowacje. Ważne jest, abyśmy dobrymi programami przygotowali się do skorzystania z możliwości, jakie daje ta nowa perspektywa finansowa – podkreślił Marek Sawicki. Jak poinformował prof. Andrzej Babuchowski w budżecie na lata 2014-2020 Unia Europejska przewiduje w sumie 142,5 mld euro na naukę i badania, czyli na bardziej celowe wspieranie mechanizmów WPR, we wszystkich krajach członkowskich.

Ponadto szef resortu rolnictwa poinformował o planowanym na 5 października 2011 r. II Kongresie Nauk Rolniczych. Odbędzie się on w Warszawie, w Centralnej Bibliotece Rolniczej i poświęcony będzie narodowym, strategicznym programom badań dla sektora rolno-żywnościowego i obszarów wiejskich. W przygotowanie Kongresu zostanie włączona większość jednostek naukowych nadzorowanych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także uczelnie przyrodnicze i rolnicze oraz jednostki Polskiej Akademii Nauk. Wydarzenie jest kontynuacją zeszłorocznego spotkania środowisk naukowych, które odbyło się w maju 2009 r. w Puławach, pod hasłem "Przyszłość sektora rolno-spożywczego i obszarów wiejskich".

Drugim ważnym tematem dzisiejszej konferencji była Zielona księga promocji. Minister za pośrednictwem mediów zaapelował o włączenie się w trwające do końca września br. konsultacje społeczne. Zielona Księga, przygotowana przez Komisję Europejską i opublikowana w lipcu 2011 r., zawiera 16 pytań, które dotyczą celów jakie ma realizować polityka informacyjna i promocyjna na rynku wewnętrznym oraz zewnętrznym, a także narzędzi ich realizacji. Dokument stwarza możliwość dyskusji zmierzającej do wypracowania wspólnej koncepcji efektywnego instrumentu, maksymalnie wykorzystującego środki przeznaczone na promocję, realizującego spójne cele polityki promocyjnej. Polska jest bardzo aktywna, we wszystkich konsultacjach i debatach dotyczących przyszłości polityk wspólnotowych, a promocję traktujemy jako jeden z ważniejszych elementów życia gospodarczego. Dlatego warto, abyśmy oddali swój głos również w tej kwestii. Pamiętajmy, że nie sztuką jest wyprodukować, ale dobrze sprzedać. Warto podkreślić również to, że unijne programy promocji skierowane są z jednej strony na wewnętrzny rynek europejski, a z drugiej na rynki trzecie – powiedział Marek Sawicki.

Zagadnienia i pytania poruszone w Zielonej Księdze stanowią najważniejsze aspekty, które należy rozważyć przy dalszym rozwoju wspólnych ram strategicznych dla polityki informacyjnej i promocyjnej UE, dotyczącej produktów rolnych oraz związanych z nimi instrumentów. Celem konsultacji jest zapoznanie Komisji Europejskiej z opinią wszystkich organizacji i obywateli zainteresowanych działaniami informacyjnymi i promocyjnymi dotyczącymi produktów rolno-spożywczych. Do udzielania odpowiedzi zachęca się rolników, producentów żywności, organizacje pozarządowe, przetwórców, sprzedawców detalicznych, dystrybutorów, handlowców, importerów, eksporterów, konsumentów, organy publiczne oraz wszelkie inne zainteresowane strony.

Odpowiedzi należy przesyłać za pośrednictwem strony internetowej: http://ec.europa.eu/agriculture/promotion/policy/green-paper/index_en.htm

Do pobrania:

Materiały z konferencji. (.pdf 257,44 kB)

Przewidywane kierunki badań rolnych i ich finansowanie w UE w latach 2014-2020. (.pdf 374,01 kB)




Tagi:
źródło: