Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny na stacjach paliw ustabilizowały się
2024-10-30 -
Unijna produkcja mięsa
2024-10-30
Poznaj produkty
-
Ramiona ORSI ogrodnicze CUT 030
2015-03-27 -
Miotacz gnojowicy w systemie DUPLEX
2011-05-25 -
JCB 520-50 S
2012-06-05 -
Kosiarka spalinowa Faworyt GYK46N139
2014-05-12
Agrokonferencja 2012
Na temat szans i zagrożeń sektora rolno-spożywczego, w kontekście nowej perspektywy finansowej 2014-2020, dyskutowano dziś w Jachrance podczas siódmej Agrokonferencji.
Stanisław Kalemba przypomniał, że ze względu na zmiany, z jakimi mamy do czynienia, nie tylko w rolnictwie, lecz także w ramach innych polityk europejskich, przed krajami członkowskimi stają nowe wyzwania. Dla polskich rolników i przetwórców jednym z nich jest dalsza konsolidacja. – Łączenie się w grupy producenckie może być skuteczną odpowiedzią na procesy globalizacyjne. Dziś coraz częściej dostrzegamy potrzebę konsolidacji na jednolitym rynku Unii Europejskiej, który ma ponad 500 mln konsumentów. Jednak to tylko 10% populacji ludności całego świata. Dywersyfikujemy rynki zbytu, a przed polskimi producentami otwierają się nowe możliwości. To również zadanie dla resortu rolnictwa, aby wspomagać rolników w zakładaniu spółdzielni czy grup producenckich. Chcemy to robić między innymi przez zmianę świadomości producentów żywności oraz edukowanie w tym zakresie młodzieży – powiedział minister i przypomniał, że współpraca przynosi zawsze największe korzyści. Podkreślił jednocześnie, że konsolidacja to dla rolników szansa na wyższe zyski.
Odnosząc się do zagadnień związanych z reformą Wspólnej Polityki Rolnej minister przypomniał, że dyskusja nad kształtem i wysokością budżetu nadal trwa. – Będziemy starali się osiągnąć jak najlepsze warunki dla polskich rolników, przy zachowaniu obu filarów WPR. Skupiamy się na tym, aby wszyscy rolnicy europejscy mieli równe warunki, jeżeli chodzi o płatności bezpośrednie oraz mogli kontynuować modernizowanie swoich gospodarstw przy pomocy środków z drugiego filara – mówił Stanisław Kalemba.
Spotkanie było płaszczyzną wymiany poglądów na temat wyzwań, jakie stają dziś przed branżą rolną. Obecni na konferencji analitycy sektora bankowego zaprezentowali wyniki swoich badań. – Dzięki analizie rzeczywistości, obserwacji wydarzeń, które mają miejsce w innych krajach, próbujemy wyciągać wnioski i wypracowywać skuteczne rozwiązania dla kraju – mówili eksperci. Wspomniano także o prognozowanym wzroście ludności na świecie i strukturze demograficznej poszczególnych regionów, gdyż czynniki te mają wpływ na decyzje podejmowane przez przedsiębiorców. Ważnym elementem dzisiejszych rozmów była prezentacja raportu „W poszukiwaniu sprzyjającego wiatru. Analiza strategiczna makrootoczenia sektora spożywczego Polsce”, którego autorami są eksperci Banku BGŻ – organizatora Agrokonferencji. Z przeprowadzonych analiz wynika, iż w ostatnich latach mamy do czynienia z polaryzacją rolnictwa. W toku dyskusji podkreślano, że siłą napędową są dla branży gospodarstwa specjalistyczne. – Gospodarka globalizuje się, a to dla państw członkowskich UE oznacza nowe wyzwania – podkreślali autorzy raportu zachęcając jednocześnie do zapoznawania się z jego treścią, gdyż prezentowane są tam i analizowane trzy scenariusze rozwoju sytuacji w Europie, w zależności od tempa wzrostu gospodarczego.