W okresie od stycznia do lipca 2013 roku w Polsce zarejestrowano 6437 nowych przyczep rolniczych. Wynik ten jest zatem w dalszym ciągu o prawie 25% lepszy w relacji do 2012 roku - podali analitycy Martin&Jacob. Z kolei w samym lipcu zarejestrowano 971 sztuk, co stanowi 19% spadek sprzedaży w odniesieniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.
Znaczący spadek rejestracji przyczep w stosunku do poprzedniego miesiąca wiąże się jednak stricte z wyhamowaniem rejestracji przyczep produkcji własnej. Jak podawaliśmy w poprzednim zestawieniu (kliknij), tylko w samym czerwcu z uwagi na wprowadzenie nowych norm jakościowych, zwiększających wymogi co do rejestrowanego sprzętu zarejestrowano rekordowe 1504 maszyny własnej produkcji.
Lipcowe wyniki pozwalają jednak w dalszym ciągu na dobrą ocenę wyników sprzedaży przyczep w Polsce. Pierwsze siedem miesięcy 2013 należy uznać jako bardzo dobre pod względem rejestracji przyczep rolniczych w Polsce. Ich poziom w bieżącym roku jest póki co jeszcze większy od bardzo dobrego pod tym względem roku poprzedniego. W marcu liczba sprzedanych przyczep w 2013 r. była wyższa od tej z 2012 r. o prawie 8%, w kwietniu niższa o 6,5%, a w maju ponownie wyższa o niespełna 7%. Czerwiec to wynik o 38% lepszy, podczas gdy w lipcu przewaga wynosi 25%.
Czytaj także: Wysoka sprzedaż przyczep rolniczych w 2012 w Polsce
W dużej mierze dzięki czerwcowym wynikom, w podsumowaniu od stycznia 2013 roku na pierwszym miejscu pod względem rejestracji nowych przyczep rolniczych w dalszym ciągu znajduje się (i prawdopodobnie do końca roku będzie się znajdował) sprzęt produkcji własnej, na który w pierwszych siedmiu miesiącach 2013 roku zdecydowało się 2555 gospodarzy. Obecnie udział przyczep produkcji własnej wynosi niespełna 40%.
Na drugim miejscu znajdują się produkty firmy Pronar. W okresie od stycznia do lipca br. sprzedano ich bowiem 1297 sztuk, a w samym lipcu firmie udało się znaleźć nabywców na 328 maszyn. Producent odnotował zatem w minionym miesiącu wzrost ilości zarejestrowanych przyczep w stosunku analogicznego okresu sprzed roku o 27%. Ponadto oznacza to, że 20,2% gospodarzy nabyło w tym roku przyczepy tej marki.
Czytaj także: Sprzedaż ciągników rolniczych od stycznia do lipca 2013 roku
Trzecim najchętniej wybieranym producentem z ponad 8,2% udziałem w runku był Metal-Fach. W okresie od stycznia do maja 2013 roku przyczepy tej firmy wybrano bowiem 528 razy.
Do podium znacząco przybliżył się natomiast METALTECH, który z łączną sprzedażą na poziomie 468 sztuk do trzeciego miejsca w rankingu traci już tylko "60 przyczep".
Sprzedaż nowych przyczep rolniczych w okresie od stycznia do lipca 2013 r. (mierzona liczbą rejestracji)
Źródło: AgriTrack 2005-2013 na podstawie danych CEPIK
(kliknij w obrazek, aby go powiększyć)
źródło: Gospodarz.pl/Martin&Jacob, foto:
Gospodarz.pl