Kategorie
Zobacz również tu
-
80 mln zł czeka na pszczelarzy
2025-04-23 -
Niższy eksport polskiego masła
2025-04-23 -
Ceny skupu świń rzeźnych (13.04.2025)
2025-04-23 -
Ogólna sytuacja w gospodarstwach rolnych
2025-04-23
Poznaj produkty
-
Pokrywa wychwytująca FL 200 na zbiornik IBC
2016-05-05 -
Kombajn zaczepiany FELIX/Z
2016-05-11 -
Eletor RP-45MM-W-N
2020-02-07 -
Wygrodzenia z rurą karkową
2016-03-10
Ciągniki Valtra w służbie fińskiej armii
Kilka lat temu fińska armia zamówiła 106 ciągników Valtra N163 Direct, które miały zostać przeznaczone do zadań logistycznych. Ostatnie z wymienionych traktorów nie zostały jeszcze dostarczone, a Fińskie Siły Zbrojne złożyły już zamówienie na kolejne maszyny, w tym także dla inżynierów wojskowych. Przedstawiciele armii byli pod dużym wrażeniem uniwersalności i łatwości obsługi ciągników.

Valtra w służbie fińskiej armii
Traktory używane przez Fińskie Siły Zbrojne są integralną częścią łańcucha logistycznego – zwłaszcza że kilka lat temu została zaktualizowana taktyka armii i oddziały zostały jeszcze bardziej rozrzucone po kraju niż przedtem. W związku z tą zmianą ciągniki odgrywają teraz ważniejszą rolę. Aktualnie amunicja, paliwo, żywność oraz inne materiały transportowane są w kontenerach przez ciężarówki kursujące na trasach z magazynów wojskowych do firm logistycznych, a następnie traktory transportują kontenery z firm logistycznych do oddziałów na linii frontu.
- Nową taktykę i nowy sprzęt przetestowano w ramach licznych ćwiczeń o mniejszym lub większym zasięgu. Taktyka i sprzęt okazały się bardzo skuteczne. Ciągniki są bardziej wszechstronne, niż się spodziewaliśmy. Pojazdy służą do torowania dróg, załadunku, rozładunku, odśnieżania, utrzymania dróg szutrowych, budowy fortyfikacji i przeciągania ładunków przez tereny o różnym ukształtowaniu. Inne oddziały armii, w tym artyleria lądowa oraz inżynierowie, są teraz zainteresowane tymi ciągnikami – mówi Jussi-Petri Hirvonen, który odpowiada za logistykę Armii.
Ciągniki militarne zostały w kompleksowy sposób wyposażone na linii produkcyjnej oraz w Studiu Unlimited w fabryce w Suolahti. Chodzi m.in. o takie kwestie jak: wykończenie matową, zieloną farbą kamuflażową, dodatkowe nagrzewnice, stelaże na broń, dodatkowe gniazdka elektryczne, zabezpieczone zbiorniki paliwa czy opony ze specjalnym bieżnikiem. Lista przyrządów używanych wraz z traktorami obejmuje pługi śnieżne, łyżki, podnośniki widłowe oraz przyczepy kontenerowe.
Zaskakujący, a mimo to logiczny wybór
Możliwość wykorzystania traktorów w ramach logistyki militarnej została zasugerowana w trakcie badań, które zostały przeprowadzone w połowie lat dziewięćdziesiątych. Projekt nabrał tempa, kiedy przyczepy kontenerowe stały się bardziej dostępne na rynku.
Czytaj dalej na następnej stronie...
