Dnia 15 września br. czterech mykologów pod kierownictwem Mirosława Wantocha-Rekowskiego rozpoczęło poszukiwania rzadkich gatunków grzybów na terenie Nadleśnictwa Strzałowo. Miejsce wytypowano nie bez powodu. W tamtejszych lasach znaleziono bowiem dwa grzybowe białe kruki: miękusza szafranowego i gwiazdosza długoszyjkowego.
Miękusz szafranowy (Hapalopilus croceus) został znaleziony na dużym pniaku po ściętym około 20 lat temu dębie. Oznaczył go Mirosław Wantoch-Rekowski. Według krajowego rejestru grzybów chronionych i zagrożonych (GREJ) jest to drugie stwierdzenie w Polsce.
Gwiazdosza długoszyjkowego (Geastrum pectinatum) wypatrzono na martwej ściółce, w litej, bardzo ciemnej 40-letniej drągowinie świerkowej. Oznaczył go Grzegorz Neubauer. Jak wynika z rejestru GREJ, jest to 14. stwierdzenie w Polsce.
Miękusza szafranowego znaleziono w lesie referencyjnym, a gwiazdosza długoszyjkowego w lesie gospodarczym. Obydwa gatunki znalazł również Mateusz Pańkowski w sąsiadującym ze Strzałowem - Nadleśnictwie Maskulińskie.
Aby lepiej poznać zagrożone i chronione gatunki grzybów, występujące w Nadleśnictwie Strzałowo, wspomniana ekipa mykologów rozpoczęła poszukiwania tych rzadkich gatunków grzybów. Podczas badań szczególna uwaga zwrócona zostanie na gatunki w lasach referencyjnych. Prace zostaną zakończone w listopadzie.
źródło: Gospodarz.pl/Lasy Państwowe Autor: Andrzej Ryś foto:
Lasy Państwowe