| Autor: redakcja1

Różowy jak chaber

Trudno wyobrazić sobie łąkę, miedzę czy przydrożne zarośla bez chabra łąkowego. W odróżnieniu od swojego kuzyna, chabra bławatka ma on kwiaty fioletoworóżowe, a nie błękitne. Chaber łąkowy kwitnie na polach i łąkach od czerwca do października.

Różowy jak chaber

Chaber łąkowy to roślina należąca do rodziny astrowatych. Jest gatunkiem zmiennym morfologicznie. To oznacza, że mogą występować odmiany różniące się morfologią liści lub kwiatów. Miesza się z innymi chabrami, m.in. chabrem nadreńskim lub driakiewnikiem.

Roślina wykształca wzniesioną, kanciastą łodygę, rozgałęzioną w górnej części. Dorasta do wysokości nawet jednego metra. Wyrastają z niej liście o jajowatym kształcie i niepodzielonej blaszce liściowej.

Fioletowopurpurowe, rurkowate kwiaty są skupione w koszyczkach. Kwiaty znajdujące się na brzegach są większe od środkowych i mają postrzępione końce. U nasady koszyczków kwiatowych pojawiają się jajowate okrywy. Tworzą je gęsto ułożone, łuskowate listki. Jego strzępiaste, fioletoworóżowe kwiaty wabią pszczoły i motyle. Chaber łąkowy jest rośliną miododajną.

Chaber wykształcił mechanizm obronny przeciw zwierzętom. Roślina wytwarza włoski ma liściach i łodydze, to ją chroni przed zjadaniem przez zwierzęta.


Rodzimy obszar jego występowania to niemal cała Europa, Afryka Północna i obszary Azji o klimacie umiarkowanym. Jako gatunek zawleczony rozprzestrzenił się także w Ameryce.

W Polsce występuje zarówno na niżu jak i w górach. Rośnie na łąkach, pastwiskach, przydrożach, miedzach, w zaroślach i na obrzeżach lasów. Występuje na glebach gliniastych, piaszczystych, średnio próchnicznych. Chaber łąkowy to roślina ozdobna, bardzo wdzięczna, łatwa w uprawie i skromnych wymaganiach.

Jest idealna na rabaty do ogrodów naturalistycznych, w stylu rustykalnym. Kwiaty doskonale nadają się do suszenia i do wazonu.

Kiedyś chaber był uważany za symbol tkliwości i zakochania. Dawniej na Podlasiu kwiaty tej rośliny były używane do okadzania. Charakterystyczne kwiaty chabra można znaleźć w góralskiej sztuce ludowej, gdzie stanowią wdzięczny i bardzo popularny motyw zdobniczy.


Tagi:
źródło: