W dniu wczorajszym 8 maja 2013 roku odbyło się posiedzenie senackich komisji: Środowiska, Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Ustawodawcza, na którym przeprowadzono pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo łowieckie (druk senacki nr 320).
Projekt ustawy zawiera zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej za przewinienia łowieckie, podstawowe reguły postępowania dyscyplinarnego, a także umożliwia odwołanie się do sądu powszechnego od szerszego niż dotychczas zakresu orzeczeń sądów łowieckich.
Celem zmiany ustrawy - Prawo łowieckie jest dostosowanie systemu prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 6 listopada 2012 r. Obecne przepisy nie określają bowiem za co członek PZŁ podlega odpowiedzialności przed dyscyplinarnym sądownictwem łowieckim, struktury tego sądownictwa ani procedury postępowania przed nim. Przepis ustawy przewidywał jedynie możliwość odwołania się do sądu powszechnego w przypadku pozbawienia członkostwa w PZŁ lub w kole łowieckim.
W nowelizacji zsugerowano utrzymanie przewidzianej przez statut dwuinstancyjność sądownictwa łowieckiego, uproszczenie systemu kar, wprowadzenie możliwości odwołania się do sądu powszechnego od orzeczeń dyscyplinarnych skutkujących zawieszeniem albo pozbawieniem członkostwa w PZŁ lub kole, a także zawieszeniem albo pozbawieniem prawa do polowania. Jako jedną z kar proponuje się nieprzewidzianą dotychczas przez statut karę pieniężną.
źródło: Gospodarz.pl/środowisko.abc.com.pl & senat.gov.pl, foto:
Gospodarz.pl/MP