| Autor: mikolaj

1,5 tys. ha lasów dla wojska

W 2016 roku Lasy Państwowe przekazały na potrzeby związane z obronnością kraju blisko 1,5 tys. ha. Operację taką umożliwiają zapisy ustawy o lasach.

1,5 tys. ha lasów dla wojska
Przekazywanie przez Lasy Państwowe gruntów leśnych na potrzeby związane z obronnością kraju nie jest niczym nowym. Jednak w tym roku powierzchnia przekazanych MON gruntów była znacznie większa niż w ostatnich latach. Wówczas było to od kilku do kilkunastu hektarów, obecnie na terenie nadleśnictw Drawsko (RDLP w Szczecinku) i Kolumna (RDLP w Łodzi) przekazano łącznie 1369 ha (grunty są w zarządzie Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Szczecinku i w Bydgoszczy).

Pierwszy wniosek, który wpłynął do Lasów Państwowych z MON, dotyczył ok. 19 ha, a także dodatkowo przekazania w użytkowanie 7 ha lasów w związku z potrzebą ustanowienia strefy ochronnej dla terenów związanych z lotniskiem w Łasku. Jednak ze względu na planowanie na tych terenach inwestycji przez siły NATO okazało się, że grunty leśne, które miały być oddane tylko w użytkowanie, wojsko zamierza przejąć w zarząd.

Stąd na terenie RDLP w Łodzi łącznie przekazano stronie wojskowej ok. 25,94 hektarów gruntów leśnych. Z przekazaniem gruntów nie było większych problemów: nie ma tam obiektów sieci Natura 2000, nie ma specjalnie cennych przyrodniczo drzewostanów (część powierzchni przewidziana jest do sukcesji naturalnej), nie są to lasy ochronne a typowe lasy gospodarcze.


O wiele bardziej skomplikowana była kwestia gruntów zarządzanych przez Nadleśnictwo Drawsko. Strona wojskowa dopiero w czerwcu poinformowała, że bardzo pilną sprawą jest udostępnienie stronie amerykańskiej użytkowanych dotychczas gruntów na terenie poligonu w Drawsku Pomorskim, objętych uzgodnieniami. - Sprawę komplikował fakt, że lokalizacja niezbędnych stronie amerykańskiej gruntów była tak naprawdę jeszcze w toku, a lokalizacja nieruchomości oparta była na współrzędnych geograficznych – wyjaśnia Sławomir Sawicki, naczelnik Wydziału Stanu Posiadania w DGLP.

Zabiegi wojska o wyłączenie tych nieruchomości (gruntów i lasów) z zarządu LP wynikają z podpisanego w 2009 r. porozumienia między rządami Polski i Stanów Zjednoczonych o statusie sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych na terytorium RP. Porozumienie to było w ubiegłym roku przez strony doprecyzowane. - Chodziło tu m.in. o tereny Nadleśnictwa Drawsko, gdzie strona amerykańska zaplanowała najwięcej inwestycji - zaznacza naczelnik Sawicki, wspominając o trudnym aspekcie prawno-administracyjno-decyzyjnym wiążącym się z przekazaniem na rzecz wojska wnioskowanych terenów. Dodaje, że w decyzjach wydanych w sprawie wyłączenia z zarządu nieruchomości LP zastrzegły, że zarówno lasy jak i grunty nieleśne, które nie będą objęte inwestycjami zostaną nadleśnictwu zwrócone w zarząd.
 


Tagi:
źródło: