Partner serwisu Kredyty i ubezpieczenia
Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Zgarniacz linowy na powierzchnie betonowe
2013-07-31 -
Trak taśmowy z pełną hydrauliką
2014-03-18 -
Kultywator CRABBER
2020-02-20 -
Saletrzak z borem 27 + B standard
2012-01-04 -
KOSIARKI KBPR SAMASZ
2020-09-17 -
Poskromy dla bydła SA0096
2014-06-20
Zmiany w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt gospodarskich
Nowe przepisy włączone do projektu nowelizacji ustawy uwzględniają zmiany w zasadach udzielania pomocy publicznej określone w wytycznych Unii Europejskiej w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020, odnoszące się do pomocy na opłacenie składek ubezpieczeniowych.
Ubezpieczenia z dopłatami z budżetu państwa
Jedną z istotnych kwestii jest zapewnienie producentom owoców i warzyw dostępu do ubezpieczeń z dopłatami z budżetu państwa do składek ubezpieczenia w przypadku stosowania przez zakłady ubezpieczeń stawek taryfowych wyższych niż 6 proc. sumy ubezpieczenia tych upraw.
Do tej pory producenci upraw warzyw gruntowych oraz drzew i krzewów owocowych, w sytuacji, gdy zakład ubezpieczeń ustalił składkę ubezpieczenia z zastosowaniem stawki taryfy powyżej 6 proc. sumy ubezpieczenia, nie mogli korzystać z możliwości dopłat z budżetu państwa.
Przyjęte rozwiązanie umożliwi tej grupie producentów korzystanie z dopłat do składek także w przypadku ustalenia składki ubezpieczenia upraw warzyw gruntowych oraz drzew i krzewów owocowych z zastosowaniem stawki taryfowej przekraczającej 6 proc. sumy ubezpieczenia – przy czym dopłaty do składek będą stosowane do 65 proc. składki obliczonej przy stawce taryfowej stanowiącej 5 proc. sumy ubezpieczenia. Pozostałą część składki w całości zapłaci rolnik.
Rozwiązanie takie zwiększy ochronę ubezpieczeniową upraw rolnych przez wzrost liczby zawartych z producentami rolnymi umów ubezpieczenia.
Krótszy czas po którym następuje odpowiedzialność ubezpieczyciela
Skrócono z 30 do 14 dni termin, od którego następuje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń po zawarciu umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych przez powódź i suszę.
Czytaj dalej na następnej stronie...