Polski rynek ubezpieczeń wzajemnych dla rolników mocno w tyle za Unią Europejską. Konieczne są zmiany prawne. Pierwsze przymiarki do nowych rozwiązań omawiano w senacie.
Konferencji przyglądał się wiceprezes Izby Rolniczej w Opolu Marek Froelich. Jego zdaniem, obecne prawo nie sprzyja powstawaniu małych towarzystw ubezpieczeniowych.
- Konferencja zajmowała się tylko ubezpieczeniami opartymi o Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych i inne formy ubezpieczeń wzajemnościowych. Całośc tematu urodziła się na bazie rezolucji Parlamentu Europejskiego zawierającej zalecenia dla Komisji Europejskiej w zakresie statutu towarzystw ubezpieczeń wzajemnych. Tym samym skierowano uwagę administracji europejskiej na towarzystwa, które mają przejąć rolę dominującą na rynku ubezpieczeń rolniczych - relacjonuje Marek Froelich.
- Według danych izb rolniczych, w Polsce sytuacja skomplikowana, bo średnio w Europie TUW-y ubezpieczją 26% wszystkich podmiotów ubezpieczających się, a w naszym kraju zaledwie 2%. „Mamy do nadrobienia bardzo dużo. Jest to również luka spowodowana pewnymi niedogodnościami natury prawnej, które obowiązują od lat. Obecne prawo nie sprzyja powstawaniu TUW-ów - podkreśla wiceprezes Izby Rolniczej w Opolu.
Konferencja odbywała się w senacie, było to jednocześnie posiedzenie komisji rolnictwa. Spotkanie było pierwszą próbą zmierzenia się z tematem. Zaproszono wzystkich dyrektorów towarzystw ubezpieczeń wzajemnych.
- W Polsce nie mamy ani jednego tzw. małego TUW-u. W krajach tzw. starej unii, są to zakłady, które dysponują lokalną ekipą zainetersowanych ludzi. Kapitał zakładowy nie przekracza tam 500 tysięcy euro. Zachód od tych małych TUW-ów przeszedł już do dużych zakładów. Na konferencji zastanawiano się jakie rozwiązania prawne pomogłyby w rozwoju małych towarzystw w Polsce - dodaje Froelich.
Pojawiła się koncepcja, żeby wewnątrz obecnie działających towarzystw utworzyć „małe TUW-y”, które zajmowałyby się tymi produktami ubezpieczniowymi, które są na danym terenie niszowe, albo są na dzisiaj towarem, który nie podlega ubezpieczeniom, np. szkody łowieckie.
W konferencji, która odbyła się 17 września wzięli udział szefowie krajowych TUW-ów, prezesi krajowych izb rolniczych oraz parlamentarzyści i samorządowcy.
źródło: Gospodarz.pl/Izba Rolnicza w Opolu, foto:
sxc.hu