Partner serwisu Kredyty i ubezpieczenia
Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Case Luxxum
2021-11-23 -
Pompy paliwa
2016-01-07 -
Nici wędliniarskie 0,25 kg
2014-05-12 -
Cebula czerwona AGROSAD
2020-10-05 -
Ładowarki teleskopowe Weidemann 2070LPT
2020-08-11
Kredyt dla producentów rolnych w sześciu bankach
Rolnicy, którzy czekają na wypłatę płatności bezpośrednich za 2015 rok mogą starać się o przyznanie nieoprocentowanego kredytu na sfinansowanie kosztów prowadzenia produkcji, np. zakup nawozów, środków ochrony roślin lub paliwa. Kredyty takie dostępne są w sześciu bankach współpracujących z ARiMR.
Jak do tej pory odpowiednie aneksy z Agencją podpisały:
-
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.;
-
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (Bank zrzeszający Banki Spółdzielcze),
-
SGB-Bank S.A. (Bank zrzeszający Banki Spółdzielcze).
-
Krakowski Bank Spółdzielczy S.A.
-
Bank Zachodni WBK S.A.
-
Bank Polska Kasa Opieki S.A.
Agencja oczekuje, że Raiffeisen Bank Polska S.A. też podpisze stosowny aneks oferujący rolnikom taki kredyt.
Skorzystanie przez rolników z kredytu na sfinansowanie kosztów prowadzenia produkcji, jest możliwe dzięki wejściu w życie 26 lutego br. znowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. poz. 170). Zmiana polega na wprowadzeniu możliwość udzielania kredytów bankowych na sfinansowanie kosztów prowadzenia produkcji rolnej producentom rolnym, którzy złożyli wnioski o jednolitą płatność obszarową za 2015 rok.
Zgodnie z zapisami tego rozporządzenia całość oprocentowania kredytu zapłaci Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnik poniesie wyłącznie koszty prowizji, które wyniosą 0,25% kwoty kredytu. Pomoc ARiMR będzie udzielana w formule de minimis w rolnictwie co oznacza m.in, że wysokość dopłat do oprocentowania kredytu nie będzie mogła przekroczyć wolnego limitu tej pomocy na jedno gospodarstwo rolne, tj. równowartości 15 000 EUR w okresie trzech lat. Producent rolny będzie zobligowany do spłacenia kredyt w terminie ustalonym z bankiem, ale nie później niż do 14 lipca 2016 r.
Warunkiem ubiegania się o kredyt na sfinansowanie kosztów prowadzenia produkcji rolnej będzie dołączenie do wniosku o kredyt zaświadczenia wydanego przez kierownika biura powiatowego ARiMR, właściwego ze względu na miejsce złożenia wniosku o przyznanie jednolitej płatności obszarowej za 2015 rok, w którym wskaże on kwotę, do wysokości której może być udzielony kredyt. O takie zaświadczenie będzie można ubiegać się od 26 lutego br., tj. od wejścia w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 1 lutego 2016 r.