Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny zbóż w kraju (8.12.2024)
2024-12-17
Poznaj produkty
-
Mulczery ORSI Twice
2015-02-04 -
Seler AGROSAD
2020-09-24
Senat za projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw
Na posiedzeniu plenarnym w dniu 9 czerwca br. Senat RP przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw oraz niektórych innych ustaw.
Ustawa stanowi częściową implementacje dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/30/WE z dnia 23 kwietnia 2009 r. zmieniająca dyrektywę 98/70/WE odnoszącą się do specyfikacji benzyny i olejów napędowych oraz wprowadzającą mechanizm monitorowania i ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz zmieniającą dyrektywę Rady 1999/32/WE odnoszącą się do specyfikacji paliw wykorzystywanych przez statki żeglugi śródlądowej oraz uchylająca dyrektywę 93/12/EWG zakresie zwiększenia ilości biokomponentów w oleju napędowym. Całkowita implementacja dyrektywy będzie przeprowadzona inną ustawą.
Umożliwienie wprowadzenia do obrotu paliw ciekłych z większą ilością biokomponentów (do 7% objętościowo estrów metylowych kwasów tłuszczowych) ma na celu realizację Narodowego Celu Wskaźnikowego (NCW) czyli minimalnego udziału biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych zużywanych w ciągu roku kalendarzowego w transporcie, liczonego według wartości opałowej przez podmiot realizujący Narodowy Cel Wskaźnikowy - przedsiębiorcę w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, wykonującego działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania, importu lub nabycia wewnątrzwspólnotowego paliw ciekłych lub biopaliw ciekłych, który sprzedaje lub zbywa je w innej formie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub zużywa na potrzeby własne.
Ustawa dokonuje zmian w trzech ustawach:
- ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw;
- ustawie o swobodzie działalności gospodarczej;
- ustawie o biokomponentach i biopaliwach ciekłych.
W ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw wprowadza się możliwość zwiększenia zastosowania biokomponentów w oleju napędowym do 7% objętościowo. Dodatkowo ustawa wprowadza obowiązek informacyjny dla przedsiębiorcy wykonującego działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania do obrotu paliw ciekłych na stacjach paliwowych i zakładowych, który ma polegać na konieczności umieszczania na stacji paliw, w miejscu ogólnodostępnym, informacji dotyczących zawartości biokomponemtów we wprowadzanych do obrotu paliwach. Wykonanie obowiązku w tym zakresie ma być kontrolowane przez Inspekcję Handlową. Ustawa wprowadza również przepisy karne za niezastosowanie się do tego obowiązku. W ustawie o swobodzie działalności gospodarczej wprowadza się zmianę, która umożliwi przeprowadzanie kontroli określonych w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw bez wcześniejszego zawiadomienia o tym przedsiębiorcy.
Zmiany wprowadzone w ustawie o biokomponentach i biopaliwach ciekłych polegają między innymi dostosowania i uzupełnieniu ustawy na skutek zmian zawartych w ustawie o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, określeniu, że minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych w ogólnej ilości paliw ciekłych i biopaliw ciekłych sprzedawanych, zbywanych w innej formie lub zużywanych przez przedsiębiorcę realizującego NCW na potrzeby własne będzie liczony według wartości opałowej poszczególnych biokomponentów. Ustawa wprowadza dla podmiotów realizujących NCW, które udokumentowały wykorzystanie w danym roku nie mniej niż 70% biokomponentów z surowców i biomasy wskazanych w ustawie, sposób liczenia minimalnego udziału NCW z zastosowaniem współczynnika redukcyjnego, który będzie określała Rada Ministrów. Ustawa nakłada na podmioty, które sprzedały lub zbyły w innej formie biokomponenty obowiązek przekazywania nabywcy informacji wskazujących rodzaje i ilości surowców rolniczych i biomasy, z których zostały wytworzone oraz na podmioty realizujące NCW obowiązek sprawozdawczy w zakresie tych informacji w celu wykazania wielkości sprzedaży, zbycia lub zużycia na własne potrzeby paliw ciekłych, biopaliw ciekłych, innych paliw odnawialnych, z określeniem zawartości biokomponentów w tych paliwach oraz rodzajów biokomponentów wykorzystanych w paliwach ciekłych, biopaliwach ciekłych i innych paliwach odnawialnych, ze wskazaniem pochodzenia tych biokomponentów według podziału określonego w ustawie. Niezrealizowanie powyższych obowiązków będzie podlegać karze pieniężnej określonej w ustawie. Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem przepisów dotyczących określania minimalnego udziału NCW i sprawozdawczości, które wejdą w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.