Polska prezydencja w UE: konferencja na temat gospodarki niskoemisyjnej

Ponad 200 uczestników wzięło udział w konferencji “Naukowe wsparcie konkurencyjnej niskoemisyjnej gospodarki europejskiej: energia, transport, wschodzące technologie”, jaka miała miejsce 7 lipca br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Polska prezydencja w UE: konferencja na temat gospodarki niskoemisyjnej

Wydarzenie, zorganizowane wspólnie przez Wspólnotowe Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Polską Akademię Nauk, odbyło się w ramach zainaugurowanej z dniem 1 lipca br. polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.


W trakcie konferencji poruszono najistotniejsze kwestie strategii Europa 2020 w zakresie stopniowego przechodzenia na model społeczeństwa niskoemisyjnego: energia, transport, wschodzące technologie. Podczas sesji otwierającej uczestnicy mieli okazję do wysłuchania wystąpień Dyrektora Generalnego JRC Dominique Ristori, Sekretarz Stanu resortu nauki Marii Elżbiety Orłowskiej, Prezesa PAN Michała Kleibera, a także Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Gospodarki Marcina Korolca.


Z uwagi na zaplanowaną sesję poświęconą w całości wyzwaniom przed konkurencyjnym i efektywnym sektorem transportu udział w konferencji wzięła Krajowa Izba Biopaliw reprezentowana przez Dyrektora Generalnego Adama Stępnia. W trakcie tej części konferencji, której moderatorem był prof. Wojciech Suchorzewski z Instytutu Dróg i Mostów Politechniki Warszawskiej, uczestnicy wysłuchali m.in. wystąpienia Paula Verhoef’a z Dyrekcji Generalnej ds. Mobilności i Transportu Komisji Europejskiej na temat przyjętej w bieżącym roku Białej Księgi „Plan utworzenia jednolitego europejskiego obszaru transportu”, a także Krzysztofa Bajdora z Przemysłowego Instytutu Motoryzacji, który przedstawił prezentację dotyczącą przyszłości zrównoważonych biopaliw w Polsce.




Tagi:
źródło: