Komitety COPA-COGECA ostrzegają przed niewiarygodnymi danymi zawartymi w nowych analizach UE dotyczących biopaliw

Komitety Copa-Cogeca wyraziły w swoim komunikacie prasowym z 8 lutego br. zastrzeżenia w związku z nowymi raportami UE oceniającymi wpływ zmiany użytkowania gruntów na emisje gazów cieplarnianych w kontekście zapotrzebowania na biopaliwa w roku 2020 i ostrzegły, że raporty te nie są wiarygodne.

Komitety COPA-COGECA ostrzegają przed niewiarygodnymi danymi zawartymi w nowych analizach UE dotyczących biopaliw

Raporty zostały zamówione przez Komisję Europejską w International Food Policy Research Institute (IFPRI) oraz Wspólnotowym Centrum Badawczym (JRC). W piśmie skierowanym do Komisarzy Connie Hedegaard, Günthera Oettingera oraz Daciana Cioloşa, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen zwrócił uwagę, że model wykorzystany w badaniu przez IFPRI, jak również metoda JRC, opierają się na wielu niepewnych oraz niedokładnych danych. Analiza skutku pośredniej zmiany użytkowania gruntów jest niemożliwa ze względu na brak odpowiednich danych i modeli. W związku z tym, raporty nie są wystarczające do oceny skutków opcji politycznych w propozycji legislacyjnej UE w roku 2012.
 

Pesonen podkreślił, że biopaliwa zapewniają wiele korzyści takich jak redukcja emisji gazów cieplarnianych, a także stwarzają zatrudnienie w obszarach wiejskich. Mogą być produkowane na terenie UE w sposób zrównoważony, bez ponoszenia odpowiedzialności za pośrednie zmiany użytkowania gruntów w państwach trzecich. Zwiększona produkcja biopaliw w UE także powoduje zmniejszenie presji co do wykorzystania gruntów w państwach spoza Unią Europejską i pomaga w zwalczaniu wylesiania tropikalnych lasów deszczowych. Zdaniem Copa-Cogeca uwzględnienie wartości zaproponowanych przez JRC w propozycji legislacyjnej Komisji Europejskiej doprowadziłoby do zaprzepaszczenia inwestycji oraz miejsc pracy tworzonych w obszarach wiejskich UE w ramach rozwoju sektorów biopaliw od dwudziestu lat. Ponadto nie pozwoliłoby na złagodzenie niepożądanych skutków zmian użytkowania gruntów w krajach trzecich.



Tagi:
źródło: