Ptasia grypa w Polsce
Dziewiąte ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 wyznaczono w gospodarstwie przyzagrodowym (utrzymywano w nim 63 sztuki drobiu - kury i indyki) położonym w miejscowości Wielka Wieś (gmina Książ Wielki, powiat miechowski, województwo małopolskie) na podstawie wyników badań, otrzymanych w dniu 22 grudnia 2016 r. z PIW-PIB w Puławach. Gospodarstwo, w którym wyznaczono ognisko choroby, znajduje się na obszarze zapowietrzonym wyznaczonym wokół gospodarstwa, w którym 20 grudnia br. wyznaczono ósme ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków.
Służby weterynaryjne wdrażają w gospodarstwie wszystkie procedury zwalczania, przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu.
Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii przekazuje, iż w dniu 21 grudnia br., w godzinach wieczornych, grypę ptaków stwierdzono w próbkach pobranych od padłego łabędzia niemego (Cygnus olor), którego zwłoki znaleziono przy jeziorze Łacha (Józefów, powiat otwocki, województwo mazowieckie). Na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach określono również podtyp tego wirusa grypy ptaków (H5N8), jak również jego zjadliwość (szczep o wysokiej zjadliwości, HPAI).
W dniu 22 grudnia br., grypę ptaków stwierdzono w próbkach pobranych od trzech padłych mew srebrzystych (Larus argentatus), których zwłoki znaleziono na molo w porcie w mieście Darłowo (powiat sławieński, województwo zachodniopomorskie). Na podstawie badań laboratoryjnych przeprowadzonych w PIW-PIB w Puławach, określono również podtyp tego wirusa grypy ptaków (H5N8) jak również jego zjadliwość (szczep o wysokiej zjadliwości, HPAI).
Czytaj dalej na następnej stronie...