We wrześniu 2012 r. KE przyjęła wniosek w sprawie zmiany rozporządzenia Rady WE/110/2001 z 20 grudnia 2001 r. dotyczącej miodu – informuje FAMMU/FAPA.
Celem zmian byłoby bardziej precyzyjne określenie rzeczywistej natury pyłku w miodzie. Dlatego też Komisja zdefiniowała we wniosku pyłek jako naturalny komponent miodu. Natomiast w dokumencie z 2001 roku pyłek był określony jako składnik miodu.
W dniu 16 kwietnia 2014 roku PE poparł przyjął rezolucję ustawodawczą w sprawie wniosku dotyczącego zmiany rozporządzenia Rady 2001/110/WE odnoszącą się do miodu. Po uznaniu pyłku za naturalny składnik miodu wobec niego nie będą miały zastosowania przepisy wymagające kosztownej oraz skomplikowanej procedury zamieszczenia wykazu składników na etykiecie.
W związku z tym, producenci nie będą zobligowani do oznaczania miodu zawierającego pyłek pochodzący z roślin zmodyfikowanych genetycznie z uwagi na fakt, że nie przekracza on progu 0,9% zawartości produktu wymaganego do oznakowania, czyli składnika GMO, przy czym naturalna zawartość pyłku w miodzie jest na poziomie około 0,5%.
W tym czasie GP opublikował raport w którym ocenia, że pszczoły przenoszą 17 rodzajów pestycydów oraz zalecił większą ochronę tych owadów przed przemysłowymi technikami stosowanymi w rolnictwie.
źródło: Gospodarz.pl/FAMMU/FAPA na podst.: Agra Facts No 30-14 foto:
sxc.hu