Międzynarodowa Rada do Badań Morza (ICES) 31 maja ogłosiła najnowsze wyniki badań stanu zasobów podstawowych gatunków ryb eksploatowanych na Bałtyku oraz przedstawiła zalecenia odnośnie wielkości kwot połowowych w roku 2019 (ICES, 2018).
ICES zaleca wielkość dopuszczalnych połowów (TAC) w hierarchii następujących opcji:
-
TAC wynikające z planu zarządzania zasobami (dla Bałtyku plan określony w dokumencie EU, 2016).
-
Jeżeli takiego planu nie ma lub nie został on oceniony przez ICES, jako zgodny z zasadą przezorności, to proponowane jest TAC wynikające z zasady MSY (maksymalne podtrzymywalne połowy).
-
Jeżeli nie ma ani planu zarządzania zasobami, ani nie zostały wyznaczone parametry prowadzące do MSY, to proponowane jest TAC określone zasadą przezorności.
Stado dorszy zachodnio-bałtyckich (podobszary 22-24)
Biomasa stada jest niska, ale ze względu na bardzo liczebny rocznik 2016, znacznie wzrośnie już w przyszłym roku.
ICES zaleca w 2019 roku połowy całkowite (włącznie z rekreacyjnymi) tego stada w granicach 9.1–24 tys. ton (plan zarządzania zasobami), z tym że połowy powyżej 15 tys. ton są zalecane jedynie przy spełnieniu warunków wyspecyfikowanych w planie zarządzania. Zalecana kwota obejmuje połowy rekreacyjne, zakładane na 1,7–3,2 tys. ton, i odnosi się do stada dorszy zachodnio-bałtyckich, zatem nie uwzględnia połowów dorszy wschodnio-bałtyckich w podobszarze 24. Doradzana kwota jest prawie trzykrotnie wyższa od kwoty zalecanej przez ICES na 2018 r.
Czytaj dalej na następnej stronie...
źródło: Gospodarz.pl/MIR foto:
pixabay.com