| Autor: redakcja1

Zrównoważenie stad śledzia i zwiększenie uprawnień do połowów na 2015 r.

Komisja Europejska przedstawiła, w ramach zreformowanej wspólnej polityki rybołówstwa, wniosek dotyczący uprawnień do połowów głównych stad ryb eksploatowanych komercyjnie w Morzu Bałtyckim na rok 2015.

Zrównoważenie stad śledzia i zwiększenie uprawnień do połowów na 2015 r.
W związku z tym, że niektóre stada ryb są obecnie poławiane na poziomach zapewniających zrównoważenie, wielkość całkowitego dopuszczalnego połowu (TAC) wzrośnie o 12 proc. w porównaniu z rokiem 2014 i wyniesie około 629 000 ton.
 
W odniesieniu do czterech stad śledzia proponuje się średni wzrost o 31 proc., natomiast w przypadku zachodniego stada dorsza, stada szprota i dwóch stad łososia proponuje się obniżenie TAC (odpowiednio o 48 proc., 17 proc. i 15 proc.). Jeżeli na posiedzeniu w październiku Rada przyjmie limity połowowe zgodnie z wnioskiem Komisji, liczba stad poławianych na zrównoważonym poziomie (maksymalny podtrzymywalny połów – MSY) w Morzu Bałtyckim może – zdaniem naukowców – podwoić się w 2015 r. z trzech do sześciu.

Połowy Śledzia

Po zmniejszeniu limitów połowowych śledzia ze stada zachodniego w ubiegłym roku Komisja jest w stanie zaproponować w odniesieniu do tego stada wzrost poziomu TAC o 12 proc. Oczekuje się, że zachodnie stado śledzia osiągnie poziom MSY i dołączy do grupy trzech innych stad śledzia, które były na poziomie MSY już w ubiegłym roku.
 
Bałtyckie państwa członkowskie przyjęły w ubiegłym roku poziomy TAC niższe niż zaproponowane przez Komisję, Komisja może zatem drugi rok z rzędu zaproponować na 2015 r. zwiększenie uprawnień do połowów w odniesieniu do dwóch największych stad Morza Bałtyckiego, tj. śledzia w centralnej części Morza Bałtyckiego i śledzia w Zatoce Botnickiej. Określone w odniesieniu do nich wielkości TAC będą oznaczały wzrost o odpowiednio 51 proc. i 35 proc., pozostając w granicach maksymalnego podtrzymywalnego połowu. W odniesieniu do śledzia w Zatoce Ryskiej wielkość TAC zostanie zwiększona o 26 proc. i wyniesie 38 780 ton.
 
W oparciu o tę propozycję wartość uprawnień do połowów stad śledzia w 2015 r. mogłaby wzrosnąć o prawie 80 mln euro i wynieść łącznie 164 mln euro.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: