| Autor: redakcja6

Kompromis w sprawie połowu ryb w Unii Europejskiej

Podczas wczorajszego (15.05.2013) spotkania ministrów krajów Unii Europejskiej w Brukseli ustalono kompromis w sprawie radykalnej reformy wspólnej polityki rybołówstwa, mającej na celu zapobieganie przełowieniu ryb.

Kompromis w sprawie połowu ryb w Unii Europejskiej
Kompromis jest kolejnym krokiem w stronę ostatecznego porozumienia z Parlamentem Europejskim, które prawdopodobnie zapadnie jeszcze w pierwszym półroczu 2013 roku. Zatwierdzenie ostatecznych zmian do końca czerwca jest konieczne, aby móc rozpocząć wdrażanie przepisów od 2014 roku. Należy też wspomóc rybaków w dostosowaniu do nowych warunków.
 
Wśród najbardziej spornych kwestii znalazła się sprawa związana z wyrzucaniem części ryb z powrotem do morza. Początkowo PE domagał się całkowitego zakazu odrzutów. Niemniej jednak po długich negocjacjach ustalono, iż rybacy będą stopniowo ograniczać ich ilość do 5% rocznych połowów. Przypomnijmy, że obecnie odrzuty stanowią 25% wszystkich złowionych na terenie Unii Europejskiej ryb.
 
Z komunikatu przewodniczącego obrad – ministra rolnictwa Irlandii, Simona Coveney'a, wynika że kompromis poparło 26 krajów Wspólnoty, z wyjątkiem Szwecji, która chciała jeszcze dalej idących zmian.
 
Metody połowu ryb przyjęte wczoraj przez kraje Unii popierają również ekolodzy. Twierdzą oni, iż dzięki podjętej decyzji, możliwe będzie wsparcie odbudowy zasobów wód. Niemniej jednak pozostała nierozstrzygnięta kwestia terminu odbudowy, która może utrudnić wyznaczenie limitów połowowych. Ekologów cieszy również decyzja  o uzależnieniu przyznawania funduszy unijnych na flotę rybacką od wywiązywania się państw członkowskich z obowiązku składania raportów o mocach połowowych flot.


Tagi:
źródło: