Preparaty zawierające w swoim składzie witaminy i minerały są najczęściej przyjmowaną grupą suplementów diety. Jak wskazują dane rynkowe nawet co czwarty suplement diety jest preparatem witaminowym.
Na zebraniu Zespołu ds. Suplementów Diety, określono maksymalne poziomy witaminy B6, żelaza, magnezu oraz miedzi w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety.
Podjęte uchwały dotyczyły:
-
Witaminy B6 – ustalono maksymalną ilość witaminy B6 w suplementach diety dedykowanych dla osób dorosłych na poziomie 18 mg (Uchwała nr 18/2019);
-
Magnezu – ustalono maksymalną ilość magnezu w suplementach diety dedykowanych dla osób dorosłych na poziomie 400 mg na dzień (Uchwała nr 19/2019);
-
Żelaza – ustalono maksymalną ilość żelaza w suplementach diety dedykowanych dla osób dorosłych na poziomie 20 mg; natomiast w suplementach diety oznaczonych jako dedykowane kobietom w ciąży maksymalną dawkę żelaza w dziennej porcji ustalono na poziomie 30 mg. Dodatkowo stwierdzono, że o dawce żelaza u kobiet ciężarnych powinien decydować lekarz, więc w oznakowaniu takich suplementów diety rekomenduje się umieścić ostrzeżenie: „produkt dla kobiet w ciąży, stosować po konsultacji z lekarzem” (Uchwała nr 20/2019);
-
Miedzi – ustalono maksymalną ilość miedzi w suplementach diety dedykowanych dla osób dorosłych na poziomie 2 mg na dzień (Uchwała nr 21/2019).
W 2019 r. Zespół ds. Suplementów Diety Rady Sanitarno-Epidemiologicznej podjął w sumie 21 uchwał dotyczących maksymalnych poziomów składników suplementów diety. 16 z nich dotyczyło określenia maksymalnych poziomów witamin i składników mineralnych.
Uchwały i stanowiska Zespołu stanowią ocenę ryzyka, wytyczne, którymi kierują się organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej w prowadzonym nadzorze oraz przy analizie składanych powiadomień. Uchwały Zespołu ds. Suplementów Diety są również wskazówką dla przedsiębiorców odnośnie maksymalnych poziomów witamin i składników mineralnych akceptowanych w suplementach diety. W przypadku braku zgodności produktu z uchwałą Główny Inspektor Sanitarny wszczyna postepowanie wyjaśniające mające na celu ustalenie czy produkt spełnia wymagania stawiane suplementom diety.
źródło: Gospodarz.pl/GIS foto:
pixabay.com