Kategorie
Zobacz również tu
-
Stosuj bezpiecznie środki ochrony roślin
2024-11-18 -
Wrześniowy skup mleka
2024-11-18 -
Ceny serów w Polsce (3.11.2024)
2024-11-18
Poznaj produkty
-
Ciągnik KUBOTA M9960 101 KM
2013-08-18 -
Maszyna do pakowania ziarna ZPM-180
2019-07-05 -
Nawóz wapniowy - Oxyfertil 80%CaO G1
2012-01-24 -
Hale namiotowe rolnicze typ BETA I
2020-05-11 -
Zaczepy Pickuphitch Scharmueller
2020-05-29
Prognoza gospodarcza KE: Gospodarka rusza, choć powoli
W ostatnich miesiącach pojawiły się obiecujące oznaki ożywienia gospodarczego w Europie. Po spadkach PKB odnotowywanych do pierwszego kwartału 2013 r. w drugim kwartale nastąpiło ożywienie gospodarki europejskiej i oczekuje się, że realny PKB utrzyma tendencję zwyżkową do końca roku.
Oczekuje się, że w porównaniu z analogicznym okresem w 2012 r. wzrost PKB w UE w drugiej połowie 2013 r. wyniesie 0,5 proc. W skali roku realny wzrost PKB w 2013 r. szacuje się na 0,0 proc. w UE i -0,4 proc. w strefie euro. Przewiduje się, że w okresie objętym prognozą tempo wzrostu gospodarczego stopniowo wzrośnie, osiągając w 2014 r. – według szacunków – 1,4 proc. w UE i 1,1 proc. w strefie euro, a w 2015 r. odpowiednio 1,9 proc. i 1,7 proc.
W Europie trwa proces dostosowań gospodarczych o charakterze wewnętrznym i zewnętrznym, któremu w wielu przypadkach towarzyszą szeroko zakrojone reformy strukturalne i konsolidacja budżetowa wdrażane w ostatnich latach. Dzięki temu popyt krajowy może z czasem stać się główną siłą napędową wzrostu gospodarczego w Europie. W związku z pogorszeniem perspektyw gospodarek rynków wschodzących, powrót na ścieżkę stabilnego wzrostu będzie jednak przebiegać stopniowo.
Olli Rehn, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. gospodarczych i walutowych oraz euro, stwierdził - Ostatnio pojawia się coraz więcej oznak zwiastujących osiągnięcie przez gospodarkę europejską punktu zwrotnego. Konsolidacja budżetowa i reformy strukturalne podjęte w Europie stworzyły podstawy ożywienia gospodarczego. Jest jednak zbyt wcześnie, aby ogłosić zwycięstwo: bezrobocie utrzymuje się na niedopuszczalnie wysokim poziomie. Musimy zatem kontynuować działania służące modernizacji gospodarki europejskiej sprzyjającej zrównoważonemu wzrostowi i tworzeniu miejsc pracy.-
Stopniowe ożywienie staje się widoczne
Zmniejszają się zaburzenia równowagi makroekonomicznej, a tempo wzrostu gospodarczego powinno umiarkowanie przyspieszyć. Korekta bilansowa trwająca w niektórych krajach w dalszym ciągu niekorzystnie wpływa jednak na inwestycje i spożycie. Wprawdzie sytuacja na rynkach finansowych uległa znacznej poprawie i oprocentowanie obligacji krajów podatnych na zagrożenia spadło, jednak z uwagi na utrzymujące się rozdrobnienie rynków finansowych i znaczne różnice między poszczególnymi państwami członkowskimi i przedsiębiorstwami różnej wielkości nie znalazło to jeszcze odzwierciedlenia w gospodarce realnej.
Obecna prognoza odzwierciedla zatem przykłady ożywienia koniunktury po poważnych kryzysach finansowych w przeszłości. W miarę zmniejszania się potrzeb w zakresie oddłużania oraz dzięki przywróceniu wzrostu spożycia prywatnego i zwiększeniu nakładów brutto na środki trwałe w wyniku poprawy ogólnych warunków finansowania i nastrojów gospodarczych popyt krajowy powinien powoli rosnąć. Ze względu na postępy w zakresie konsolidacji budżetowej w ostatnich latach, jej tempo ma spaść w okresie objętym prognozą. Oczekuje się, że w latach 2014–2015, z uwagi na pogorszenie perspektyw eksportu z UE, popyt krajowy stanie się główną siłą napędową wzrostu gospodarczego.
Czytaj dalej na następnej stronie...