| Autor: redakcja1

Wydłużony nabór wniosków na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej

Do 24 stycznia 2025 r. rolnicy poszkodowani w wyniku powodzi we wrześniu 2024 r. mogą składać wnioski o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Wsparcie dotyczy „Inwestycji odtwarzających potencjał produkcji rolnej” w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (poddziałanie 5.2). Wydłużenie terminu naboru umożliwi skorzystanie ze wsparcia większej grupie rolników.

Wydłużony nabór wniosków na inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej
Kto może skorzystać ze wsparcia
 
O pomoc mogą ubiegać się producenci rolni, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź we wrześniu 2024 r. w południowo-zachodniej Polsce. Pomoc jest finansowana z budżetu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Aby skorzystać ze wsparcia wysokość szkód ocenianych przez wojewódzkie komisje powinna wynosić co najmniej 30 proc. średniej rocznej produkcji roślinnej lub zwierzęcej (z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły, albo z pięciu – z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji). Co istotne – straty muszą dotyczyć także majątku trwałego.

Maksymalna kwota wsparcia wynosi 300 tys. zł, a wsparcie polega na refundacji 80% kosztów kwalifikowalnych.
 
Na co można przeznaczyć wsparcie?
 
Dofinansowanie można będzie przeznaczyć na odtworzenie tego składnika gospodarstwa, który został zniszczony lub uszkodzony. W katalogu inwestycji objętych refundacją znalazły się m.in. budowa, przebudowa, remont budynków lub budowli wykorzystywanych wyłącznie do produkcji rolnej albo przechowywania, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych  do sprzedaży. W ramach pomocy możliwy jest zakup lub montaż instalacji technicznej; zakup wyposażenia; koszty rozbiórki i utylizacji materiałów szkodliwych pochodzących z rozbiórki; zakup nowych maszyn, urządzeń, tuneli foliowych oraz innego wyposażenia do produkcji rolnej, przechowalnictwa, suszenia, magazynowania, przygotowywania produktów rolnych do sprzedaży; zakup zwierząt gospodarskich wchodzących w skład stada podstawowego z wyłączeniem możliwości  odtworzenia uszkodzonych lub zniszczonych budynków, które podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu na podstawie przepisów ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.


Tagi:
źródło: