Kategorie
Zobacz również tu
-
Obrońmy się przed pryszczycą
2025-04-02
Poznaj produkty
-
WÓZEK WIDŁOWY seria 300/400/500/600/700
2012-01-05 -
SUSZARNIA PRZEPŁYWOWA - KCD
2013-03-13 -
Przyczepa rolnicza typ TB 20 000
2014-10-17
Uwaga Gospodarze dotknięci szkodami spowodowanymi siłą wyższą
Rolnicy mają 10 dni roboczych na zgłoszenie kierownikowi biura powiatowego ARiMR, że w gospodarstwie wystąpiły szkody spowodowane siłą wyższą, które uniemożliwiają mu wywiązanie się z zobowiązań wobec Agencji dotyczących dopłat bezpośrednich, a także wsparcia obszarowego wypłacanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 czyli programu rolnośrodowiskowego oraz zalesiania gruntów rolnych i innych niż rolne, jak również wsparcia ONW.

Działanie siły wyższej obejmuje m.in. szkody w uprawach spowodowane przez suszę, grad, deszcz nawalny, ujemne skutki przezimowania, przymrozki wiosenne, powódź, huragan, piorun, obsunięcie się ziemi lub lawinę.
Gospodarz w przeciągu 10 dni powinien zgłosić także, że nie może wypełnić obowiązków wynikających z określonych norm i wymogów wzajemnej zgodności.
Czas który ma na powiadomienie o zaistniałej sytuacji ARiMR liczony jest od dnia w którym poszkodowany może dokonać takiego zgłoszenia.
Powiadamiając kierownika o zaistniałej sytuacji rolnik powinien przedstawić dowody potwierdzające wystąpienie strat - np. protokół oszacowania szkód. Jeżeli w ciągu dziesięciu dni gospodarz nie powiadomi kierownika biura powiatowego ARiMR o tych zdarzeniach, wtedy powinien się liczyć z tym, że mogą zostać nałożone sankcje za nie wywiązanie się z zobowiązań wobec ARiMR.
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej ARiMR oraz w biurach powiatowych.
W ramach systemu wsparcia dla poszkodowanych gospodarzy funkcjonuje system wsparcia obejmujący:
- rozłożenie na raty, a w szczególnych przypadkach o umorzenie częściowe lub całkowite bieżących należności wobec KRUS,
- rozłożenie na raty, a w szczególnych przypadkach o umorzenie częściowe lub całkowite bieżących należności wobec ANR,
- rozłożenie na raty, a w szczególnych przypadkach o umorzenie częściowe lub całkowite bieżących należności z tytułu podatku rolnego,
- kredyty na wznowienie produkcji rolnej, które dla posiadających wymagane ustawowo ubezpieczenie byłyby oprocentowane w wysokości 1,5% w stosunku rocznym, a dla nieubezpieczonych w wysokości 3%,
- środki w ramach PROW z działania – przywracanie potencjału produkcji rolnej.
