Od 15 marca br. w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można składać wnioski o przyznanie płatności za 2019 r. Tak jak w roku 2018, stosowane są następujące rodzaje płatności bezpośrednich:
-
jednolita płatność obszarowa,
-
płatność za zazielenienie,
-
płatność dodatkowa,
-
płatność dla młodych rolników,
-
wsparcie związane z produkcją (płatność do bydła, płatność do krów, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność do powierzchni upraw roślin strączkowych na ziarno, płatność do powierzchni upraw roślin pastewnych, płatność do buraków cukrowych, płatność do ziemniaków skrobiowych, płatność do truskawek, płatność do pomidorów, płatność do chmielu, płatność do lnu, płatność do konopi włóknistych),
-
płatność niezwiązana do tytoniu (w ramach przejściowego wsparcia krajowego).
Ponadto, na jednym formularzu wniosku można ubiegać o przyznanie także płatności obszarowych realizowanych w ramach PROW 2014-2020 (płatności ONW, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej, płatności ekologicznej, premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej) oraz w ramach PROW 2007-2013 (płatności kontynuacyjnej na zalesianie).
Rolnicy, którzy w 2015 r. przystąpili do systemu dla małych gospodarstw, otrzymają płatność w ramach tego systemu, zastępującą inne płatności finansowane z budżetu unijnego. Wystąpienie z systemu dla małych gospodarstw jest możliwe w terminie do 30 września br. Nie jest już natomiast możliwe przystąpienie do tego systemu.
Termin składania wniosków o przyznanie płatności za 2019 r. potrwa do 15 maja br.Możliwe jest również złożenie wniosku po tej dacie, nie później jednak niż do dnia 9 czerwca 2019 r., ale spowoduje to sankcje w postaci obniżenia kwoty płatności o 1% za każdy dzień roboczy zwłoki.