Kategorie
Zobacz również tu
-
Ceny na stacjach paliw ustabilizowały się
2024-10-30 -
Unijna produkcja mięsa
2024-10-30
Poznaj produkty
-
Traktorek Hinomoto N239 4x4 Ładowacz, TUR
2011-12-19 -
Tarcza dociskowa kpl. BIZON Z-056
2012-04-18 -
Zbiornik paliwowy MID5000
2013-11-25 -
opony rolnicze 540/65R34 marki Trelleborg
2014-11-07
Decyzje dotyczące imigrantów nie powinny mieć znaczenia dla wielkości dopłat bezpośrednich
W związku z pismem Zarządu KRIR, dotyczącym sprzeciwu wobec doniesień medialnych w sprawie zmniejszenia dopłat bezpośrednich dla rolników w tych krajach, które nie przyjmą uchodźców i przekazania tych środków na fundusz migracyjny, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w piśmie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Spraw Zagranicznych, przesłanym do wiadomości Prezesowi KRIR, przekazał swoje stanowisko w tej kwestii.
Minister informuje ww. wystapieniu, że podstawowym celem płatności bezpośrednich jest wsparcie dochodów rolników. Instrument ten zapewnia stabilność dochodów rolników w warunkach zmieniającej się koniunktury gospodarczej, łagodzi skutki gwałtownych zmian występujących na rynkach rolnych i zmniejsza naturalne ryzyko związane z prowadzeniem działalności rolniczej. Uwzględniając powyższe, w opinii Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, decyzje państwa członkowskiego dotyczące innych obszarów czy polityk nie powinny wpływać na wysokość środków finansowych przeznaczonych na to wsparcie. W przypadku jakichkolwiek inicjatyw na forum UE zmierzających do redukcji kwot, które zostały nam przydzielone w ramach systemu płatności bezpośrednich do roku 2020, strona Polska powinna wyrazić stanowczy sprzeciw.
Zaznaczono, że należy mieć na względzie, ze obecne krajowe koperty finansowe przeznaczone na ten cel zostały ustalone w oparciu o historyczne wielkości produkcji, takie jak: plony referencyjne zbóż, powierzchnia upraw polowych, liczba zwierząt (w przypadku Polski były to dane GUS z lat 1995-1999) i uwzględniają jedynie niewielkie, stopniowe zmniejszanie różnic między krajami UE.
W rezultacie rolnicy w Polsce otrzymują w ramach płatności bezpośrednich znacznie niższe kwoty, niż np. rolnicy w Niemczech czy we Francji. Taka sytuacja ma negatywny wpływ na warunki konkurowania polskich rolników. Wobec powyższego należy dążyć do wyrównania poziomu płatności bezpośrednich.