Jak zaznaczył Pekka Pesonen, Sekretarz Generalny Copa-Cogeca: - W lecie ubiegłego roku domagaliśmy się szybkiego i pozytywnego porozumienia w sprawie reformy WPR. Po trzech latach negocjacji ministrom UE, eurodeputowanym i Komisji udało się osiągnąć porozumienie, które możemy przyjąć. Europejscy rolnicy robią wszystko, aby nowa WPR działała sprawnie, produkują żywność w sposób zrównoważony, bez zagrażania naszej zdolności produkcyjnej.
Dokładają wszelkich starań stosując instrumenty zazieleniania zgodnie ze swoimi możliwościami oraz z uwarunkowaniami i środowiskiem. Potrzeba nam także szybkich decyzji w sprawie wdrażania reformy, tak aby zaczęła ona obowiązywać w dn. 1 stycznia 2015 r.
Po czym dodał - Ale teraz, w aktach delegowanych, Komisja wykracza poza pakiet kompromisowy uzgodniony w lecie ubiegłego roku. Szczególnie niepokoi nas aspekt wdrażania obszarów proekologicznych w ramach reformy.
Restrykcyjne zasady sadzenia roślin wiążących azot oraz ścisłe ograniczenia co do metod upraw stosowanych na obszarach proekologicznych zmuszą rolników do podejmowania decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji. Byłoby to sprzeczne z wnioskami głów państw UE, według których zazielenianie nie może pociągnąć za sobą wyłączania gruntów rolnych z produkcji. UE osłabia swoje potrzeby w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego poprzez ograniczenie możliwości produkcji żywności.