Przedmiotem zainteresowania krajów bałkańskich jest integracja z Unią Europejską i współpraca z krajami członkowskimi. W odpowiedzi na tę potrzebę Ministerstwo Spraw Zagranicznych uruchomiło projekt Akademii Rozszerzeniowej mającej wspierać kraje ubiegające się o akces poprzez wymianę doświadczeń i wiedzy.
Tematem przewodnim II edycji Akademii Rozszerzeniowej były zmiany jakie dokonały się w naszym kraju pod wpływem funduszy unijnych. 23 przedstawicieli z 6 państw bałkańskich gościło w dniach 18–24 września na terenie Małopolski i Podkarpacia obserwując pozytywne przemiany w obszarze rolnictwa, w tym wpływ funduszy na rozwój polskiej wsi i społecznościwiejskich.
W trakcie tygodniowej wizyty uczestnicy wzięli udział w seminariach i warsztatach zogniskowanych wokół dwóch zasadniczych zagadnień – praktycznych aspektów związanychz rozszerzeniem Unii Europejskiej o nowe kraje członkowskie oraz rozwoju rolnictwa w Polsce na przykładzie województw małopolskiego i podkarpackiego.
Pierwszy dzień Akademii Rozszerzeniowej poświęcony był seminariom na temat Polityki Rozszerzeniowej Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście procesu akcesyjnego, struktury organizacyjnej oraz polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Wykłady wygłosili prelegenci zaproszeni przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Drugiego dnia uczestnicy zapoznali się z zagadnieniami związanymi z kierunkiem rozwoju polskiego rolnictwa, w tym wpływem funduszy europejskich na wzrost konkurencyjności i innowacyjności polskiego rolnictwa oraz rolą doradztwa rolniczego w rozwoju obszarów wiejskich w kontekście przemian gospodarczych i społecznych. Prowadzącymi wykłady i warsztaty byli przedstawiciele środowisk naukowych oraz specjaliści z Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich Centrum Doradztwa Rolniczego w Krakowie.
W trakcie pobytu uczestnicy mieli możliwość spotkania się z przedstawicielami władz samorządowych gmin Zakliczyn i Pleśna.
Odwiedzając wybrane inwestycje unijne na terenie Małopolski i Podkarpacia goście z Bałkanów mogli naocznie przekonać się o korzyściach płynących z integracji z Unią Europejską.
Uczestnicy Akademii gościli w Centrum Produktu Lokalnego w Rzuchowej. Spotkali się również z przedstawicielami inicjatyw lokalnych, takich jak np. „Paczka od Rolnika” aby w praktyce zapoznaćsię z nowoczesną produkcją i dystrybucją produktów rolnych i dobrymi praktykami biznesowymi w tym obszarze.
Spotkania z przedstawicielami najważniejszych inwestycji współfinansowanych dzięki środkom unijnym w rejonie Małopolski i Podkarpacia wzbudziły duże zainteresowanie uczestników. Dzięki Akademii mieli szansę poznać realne korzyści jakie niesie członkostwo we wspólnocie europejskiej.
źródło: Gospodarz.pl/CDR foto:
CDR