| Autor: redakcja1

Najwięksi eksporterzy wyprodukują jeszcze więcej mleka

Jak wynika z najnowszych prognoz Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) produkcja mleka u czołowych eksporterów produktów mleczarskich, tj. Argentyny, Australii, Nowej Zelandii, UE i USA ma wzrosnąć o 2,1% do 288,8 mln t. Oznacza to, że wobec grudnia 2015 r. analitycy USDA skorygowali w górę swoje szacunki o 0,2 pkt. proc.

Najwięksi eksporterzy wyprodukują jeszcze więcej mleka

Produkcja mleka na świecie

Jak zauważa Bank BGŻ BNP Paribas, wzrost prognozy jest głównie wynikiem oczekiwanej zwyżki produkcji w UE - o 1,3% do 151,6 mln t, w czasie gdy jeszcze w grudniu minionym roku analitycy USDA prognozowali, że produkcja mleka w UE w 2016 r. może wynieść 149 mln t. W 2016 r. produkcja mleka ma być wyższa też w USA o 1,8% do 96,3 tys. t.
 
Analitycy USDA znacząco, bo o 15% zmniejszyli wobec ostatniej prognozy, ocenianą na 2016 r. wielkość produkcji mleka w Argentynie. Ma ona wynieść 10 mln t i w porównaniu z 2015 r. zmniejszyć się o 13,8%. Tak silny spadek produkcji będzie prawdopodobnie wynikiem niskiej rentowności produkcji w tym kraju oraz następstwem kwietniowej powodzi, która może wpływać na dostępność i ceny pasz w drugiej połowie roku.
 
Prognoza produkcji mleka w Australii, z uwagi na suszę w pierwszej części roku, została obniżona o 1%, w 2016 r. ma wynieść 9,7 mln t i być minimalnie mniejsza od notowanej w 2015 r.
 
Nieco lepsze od grudniowych, z uwagi na sprzyjające warunki w większości regionów produkcji, są z kolei przewidywania dla produkcji mleka w Nowej Zelandii. Ma ona wynieść 21,1 mln t, a więc 2,3% mniej niż w 2015 r., jednak jeszcze według grudniowych szacunków obniżka ta miała wynieść 4,2%.
 
W przypadku pozostałych, znaczących producentów mleka, analitycy USDA szacują, że w 2016 r. produkcja mleka na Białorusi zwiększy się o 1,7% do 7,2 mln t, a w Chinach o 1,2% do 38 mln t. W Rosji natomiast zmaleje o 1,5% do 30,1 mln t.
 
Poza tym notowane w ostatnim czasie zwyżki cen mleka w proszku mogą świadczyć o pierwszych symptomach poprawy sytuacji na rynku. Z powodu spodziewanego w 2016 r. spadku produkcji mleka w Nowej Zelandii, Australii i Argentynie oraz w UE w drugiej części br., nadpodaż mleka na rynku będzie zmniejszana, a ceny przetworów mleczarskich powinny utrzymać trend zwyżkowy.
 
Jednak wzrost cen na rynku mogą hamować spore zapasy odtłuszczonego mleka w proszku, a znaczącej poprawy sytuacji na rynku mleka należy oczekiwać najwcześniej w 2017 r.
 


Tagi:
źródło: