Partner serwisu Bydło i mleko
Kategorie
Zobacz również tu
-
Zużycie gazu ziemnego
2025-01-21
Poznaj produkty
-
Łubin Graf
2012-02-15 -
Deszczownie przęsłowe BAUER
2020-04-08 -
KOSIARKI EMU SAMASZ
2020-09-17
Producenci wołowiny z Brazylii chcą gwarancji dostępu do unijnego rynku
Największe brazylijskie lobby farmerskie, zrzeszające producentów z branży rolnej oraz produkcji zwierzęcej (CNA), naciska o zabezpieczenie w umowie liberalizującej handel z Unią Europejską kontyngentu taryfowego na wołowinę w wysokości powyżej 120 tys. ton.
Producenci wołowiny o wolnym handlu
W ocenie CNA wykluczenie z rozmów o wolnym handlu przez stronę unijną wołowiny (kontyngentu w wysokości 78 tys. ton) oraz etanolu (kontyngentu w wysokości 600 tys. ton) w dniu 11 maja br., było rozczarowujące oraz lekceważące dla krajów z Ameryki Południowej.
Eksperci FAMMU/FAPA informują, że kraje Mercosur (Argentyna, Brazylia, Urugwaj, Paragwaj) traktują kwotę 120 tys. ton dla mięsa wołowego, jako bazową, zgłoszoną do negocjacji jeszcze w 2004 r. Ich zdaniem wielkość ta powinna nawet się zwiększyć, gdyż w ostatnich 15-u latach stado bydła w Brazylii zwiększyło się o 22%, natomiast produkcja mięsa wołowego wzrosła o 35%. Ponadto Brazylia stała się największym eksporterem wołowiny na świecie oraz największym dostawcą tego gatunku mięsa do Wspólnoty. Mięso wołowe pochodzące z Brazylii spełnia wszystkie wymagania stawiane przez kraje Unii, odnoszące się do bezpieczeństwa żywności, zrównoważonego rozwoju oraz śledzenia.
Zdaniem CNA na rynku Wspólnoty istnieje miejsce dla mięsa wołowego, pochodzącego z krajów Mercosur, które może pokryć popyt ze strony unijnych konsumentów oraz stanowić uzupełnienie wewnątrzwspólnotowej produkcji. Kraje Mercosur są obecnie, jak nigdy dotąd, zdeterminowane w kwestii pchnięcia na przód umowy o wolnym handlu z krajami UE. Oferta towarowa przedstawiona przez obie strony musi jednak zostać poprawiona. Techniczne sprawozdanie z pierwszej rundy negocjacji między obu stronami w dniach 10-14 października br. zostało dostarczone ekspertom w dniu 27 zeszłego miesiąca. Druga runda negocjacji odbędzie się w Buenos Aires w marcu 2017 r. Negocjacje w sprawie współpracy i umowy o wolnym handlu między Mercosur i UE wystartowały pod koniec 1999 r., ale nigdy nie udało się ich zakończyć.