Od dwóch i pół roku ceny zbytu są niezwykle niskie, dlatego też nowy przewodniczący grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa i Cogeca, Thierry Roquefeuil z Francji na spotkaniu w Brukseli rozpoczął debatę na temat sytuacji na rynku mleka z członkami z całej UE.
Przemawiając po wyborach, pan Roquefeuil powiedział - Dzisiejsze dyskusje ukazały, że producenci w całej Unii nadal zmagają się z niskimi cenami i brakiem płynności finansowej, mimo że ceny mleka rosną od czterech miesięcy. Apelujemy w związku z tym do państw członkowskich o upewnienie się, że niedawno przyjęty pakiet pomocy w wysokości 350 mln euro trafi do rolników jak najszybciej.
- W międzyczasie produkcja mleka w UE spadła o 2% w czerwcu w porównaniu do analogicznego okresu w 2015 r. i o 1,4% w lipcu. Ta tendencja spadkowa powinna utrzymać się do końca roku. Na świecie sytuacja wygląda podobnie w trzech z czterech regionów produkujących mleko - dodał.
- Na globalnym rynku ceny mleka i produktów mlecznych idą w górę, w UE na przykład ceny masła znacznie się poprawiły od czerwca i zbliżyły się do poziomu z 2013 r. Ogólnie rzecz biorąc, ceny produktów mlecznych wzrosły średnio o 20%. Popyt na świecie jest dynamiczny, również ze względu na zapotrzebowanie w Chinach. Moim zdaniem producenci mleka powinni niedługo dostrzec poprawę cen mleka - dodał.
- Podczas mojej dwuletniej kadencji będę współpracować z wiceprzewodniczącymi dążąc do stworzenia dynamicznej i rentownej branży mleczarskiej w całej UE. W ramach zbliżającej się debaty na temat przyszłości wspólnej polityki rolnej (WPR) zamierzamy określić najważniejsze wyzwania przed jakimi staje branża oraz znaleźć skuteczne i możliwe do wykorzystania narzędzia, które pozwolą nam z nimi się zmierzyć - podkreślił.