Według ubiegłorocznych danych pochodzących od rosyjskiego Ministra Rolnictwa, Rosja produkuje najwięcej cukru pochodzącego z buraków cukrowych.
Poziom zbiorów z jakim ukształtowała się Rosja wyniósł 46 mln ton, z czego powstało 5 mln ton cukru. Wysoko ukształtował się poziom eksportu jaki wyniósł 300 tys. ton. Również melasy wysyłano za granicę w dużej ilości. Jest to zasługa m.in modernizacji niektórych z 78 cukrowni, które przerabiały buraki cukrowe. Ich moce produkcyjne były w stanie przerobić nawet 320 tys. ton na dobę, względem ubiegłorocznego poziomu 308 tys. ton/dobę. Zwiększenie możliwości przerobu pozwoli na przetworzenie o 1,5 mln ton buraków cukrowych więcej.
Tegoroczne zbiory zaczęto od południowych regionów i wynoszą obecnie 700 tys. ton. Jest to ilość zebrana z 19,7 tys. ha. Dotychczas wyprodukowano już 67 tys. ton cukru z zebranego surowca. Według prognoz, zbiory w tym roku będą niższe i ukształtować się mają na poziomie 40 mln ton.
Szacunki odnoście produkcji cukru są przewidywane w dwóch wersjach: optymistycznej oraz pesymistycznej. Lepsza dla Rosji jest prognoza zapowiadająca zakończenie poziomu tegorocznej produkcji w ilości 5,2 mln ton. Inni eksperci mówią o ilości 4,7 mln ton. Pewne jest, iż zwiększy się eksport do 350 tys. ton. Wysłodków oraz melasy ma zostać sprzedane za granicami tego kraju nawet 500 tys. ton.
Ministerstwo wspiera rozwój rolnictwa, a w przewidywanym programie na lata 2013-2020 nadal planuje się rozwój cukrownictwa. Jest to tym bardziej ważne ze względu na wstąpienie Rosji do Światowej Organizacji Handlu (WTO). Problemami z jakimi boryka się Rosja to niedobór powierzchni magazynowych oraz problemy związane z transportem. Potrzeby tego państwa w sferze cukru na dany rok mają zostać zabezpieczone w ponad 93 procent. Niemal pewne jest stwierdzenie, że cukru w Rosji nie zabraknie.
źródło: Gospodarz.pl/Forsal.pl Foto:sxc.hu